Євроінтеграція

Співпраця з Університетом Матея Бела

Як ми вже повідомляли, у січні поточного року відбулося підписання Великого Договору між нашим університетом і Університетом Матея Бела, що знаходиться в місті Банська Бистриця, який є одним із провідних університетів Словаччини в галузі природничих та економічних наук. Відповідно до правил вищої освіти в Словаччині, як і в інших країнах Європейського Союзу, підписання повномасштабного Великого договору є можливим, коли існує двостороння співпраця щонайменше між трьома факультетами дружніх університетів. Минулого року цю умову було виконано, підписано три двосторонні договори, у рамках яких відбулися візити українських вчених до Словаччини в березні та червні та словацьких викладачів до України у вересні; також студенти природничого факультету пройшли літню практику на базі природничого факультету Університету Матея Бела.

Договір передбачає розвиток багатостороннього співробітництва у царині освіти, науки, впровадження, створення спільних магістерських та аспірантських програм, обмін делегаціями викладачів та студентів, спільну літню практику, участь у конференціях, а також організацію власних україно-словацьких конференцій, перша з яких для молодих учених відбулася 15 квітня на факультеті природничих наук університету Матея Бела в Банській Бистриці.

Ще одним спільним заходом став круглий стіл “Зміни клімату та Глобальний ринок вуглецю”, який відбувся 22 червня на базі економічного факультету університету Матея Бела. Його учасниками були представники Кременчуцького університету імені Михайла Остроградського, представники економічного та екологічного факультетів університету Матея Бела, професор з Технічного університу м. Зволен та представники Екологічного агентства Словаччини (SAZP).

Кременчуцький університет був представлений доповідями: “Зміни клімату: основні моменти” -- доповідач професор В.В. Підліснюк; “Торгівля квотами в Україні” -- магістрантка К.А. Пряхіна; “Торгівля квотами в Росії” -- доцент А.Б. Почтовюк.

Також під час круглого столу відбулася презентація книги “Зміни клімату: коротко про головне” авторами якої є Валентина Підліснюк, Тетяна Стефановська, Михайло Загірняк. У книзі, названої тлумачним посібником, висвітлюються основні питання, пов’язані зі змінами клімату та адаптацією до цих змін.

Під час дискусії в рамках круглого столу були виділені наступні перспективні напрями подальшого співробітництва та розвитку: створення навчальної програми (курсу) зі змін клімату (робоча мова англійська, курс має бути представлений для магістрів або аспірантів); проведення порівняльного аналізу впливу змін клімату на сільське господарство та ліси в Україні й Словаччині; використання оцінок ризиків для виявлення ушкоджень ґрунту, що викликають енергетичні культури; дослідження впливу комах на лісове господарство як результат зміни клімату; дослідження та порівняння торгівлі квотами в Україні та Словацькій Республіці; створення освітньої програми зеленого ринку: обмін досвідом між Україною та Словаччиною. Словацькі аспіранти та викладачі представили власні дослідження з розробки менеджменту торгівлі квотами.

Тож попереду ще багато цікавих і змістовних заходів.