Літня екологічна школа

Упродовж червня – вересня у Кременчуці відбувалася Літня екологічна школа – проект, який реалізують Кременчуцький інформаційно-просвітницький центр “Європейський клуб”, Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського та Регіональний ландшафтний парк “Кременчуцькі плавні” за підтримки Програми малих грантів Королівського Посольства Норвегії в Україні.

Метою проекту є організація молодіжної інтерактивної школи задля популяризації екологічних туристичних маршрутів, вивчення, охорони та популяризації біологічного різноманіття заповідника та його впливу на регіональний розвиток.

У проекті взяли участь школярі, студенти, молодь з Кременчука, Комсомольська, Світловодська, Лубен – усі, хто мав інтерес і можливість участі. За мотиваційними анкетами було відібрано 30 активістів, які у своїй діяльності хочуть сприяти формуванню та розповсюдженню європейських принципів відповідального суспільства та ефективного природокористування.

Необхідні знання про заповідну справу та навички опису і дослідження екосистем учасники отримали під час триденного тренінгу, роботи у творчих групах, польових дослідженнях, майстер-класах з фотографії, топоніміки, краєзнавства, зустрічей з експертами. Кожний учасник отримав змогу побудувати екомаршрут та провести екскурсію для бажаючих.

Багато цікавої та корисної інформації молодь отримала від директора РЛП “Кременчуцькі плавні”, професора В.В. Никифорова та молодшого наукового співробітника парку С.В. Дігтяра. Своїм досвідом у розробці туристичних пішохідних та велоекскурсій поділився краєзнавець з багаторічним стажем В.Е. Івушкін. Вражали його ерудованість та обізнаність з територією ландшафтного парку.

Учасники не тільки отримали нові знання та навички, а й набули безцінного досвідумаючи можливість бути організатором, екскурсоводом, мімом, дебатером, генератором ідей. Долаючи на катері водний шлях до острова Шеламай, побачили багато видів водних птахів, спостерігали як у природних умовах росте горіх дніпровський, латаття, глечики. На острові зустріли кілька видів рідкісних та лікарських рослин. А найбільше вразило озеро на острові, на якому є ще один острів.

Оскільки з індивідуальних засобів пересування найпоширенішими виявилися власні ноги, учасники школи подорожували в основному пішки. Приміським транспортом доїхали до Старої Білецьківки, звідки відправилися у похід аж до Світловодська, спостерігаючи різноманітні біотопи: тут і луки, і болота, і лісові озерця, листяні та хвойні ліси, заплави.

Інший пішохідний маршрут пролягав лівим берегом Дніпра до Кантарівого річища. Тут дуже багатий тваринний світ: птахи, звірі, земноводні. Після дощу навіть назбирали грибів і скупалися у Дніпрі (Кантарівський півострів омиває постійна течія, тому вода тут завжди чиста).

З ініціативи учасників Літньої школи було створено кілька соціальних роликів, що закликають до збалансованого природокористування, дбайливого ставлення до унікального природного дару – Кременчуцьких плавнів – і до природи загалом. Зараз триває описування результатів польових досліджень, підготовка фотовиставки флори і фауни заповідника "Кременчуцькі плавні" у міському краєзнавчому музеї та підбиття підсумків проекту.

Організатори проекту вважають найголовнішим його здобутком появу групи однодумців, котрі готові власними зусиллями сприяти природоохоронним ідеям, популяризувати та захищати біорізноманіття нашого краю.