Проект Cult

Проект Cult.Cut

Новорічні вечорниці

21 січня в Євроклубі КНУ імені Михайла Остроградського відбулися справжні українські вечорниці – перша зустріч у новому році в рамках ініціативи Cult.Cut. Учасники послухали виконання щедрівки на сопілці та переглянули улюблений мультик про козаків. Та це було потім... Спершу всі дізналися про традиційні вечорниці, ігри та ворожіння, скуштували пиріжків і вареників із сюрпризами. Декільком щасливчикам траплялися монети, обручка, сіль та перець, які символізували певні зміни в особистому житті.

Проект Cult.Cut придуманий і розроблений учасниками Європейського клубу як продовження проекту “КІНОальтернатива”, але цього разу хотілося, крім кіно, додати й інших матеріалів для духовного збагачення – музику, тематичну їжу, танці, легенди тощо.

Назву проекту придумав Кирило Єкимов. Cult трактується і як культ, і як скорочення слова культура”. Cut – не лише зріз, а й слово, яке кажуть режисери по закінченні знімання кіносцени (все-таки натяк на кінофільми залишився). Тож Cult.Cut – це не просто культурний зріз, який ми розглядаємо під час зустрічей, а й натяк на те, що обовязково дивимося кіно, а також на те, що кожна зустріч є завершеною.

Перша зустріч відбулась 11 жовтня, і відтоді раз на тиждень чи два тижні ми збираємося, щоб поспілкуватися та духовно збагатитися.

Тематики минулих зустрічей: Балкани (фільми Еміра Кустуриці); Польща (було декілька зустрічей з переглядами антології польської анімації та документального кіно); радянська вечірка (перегляд мультиків на фільмоскопі) та читання радянських журналів,+ мандарини та газована вода; культура Молдови, Кавказу, Японії. Під час таких зустрічей учасники отримали змогу скуштувати суші, навчитися танцювати лезгинку та вітатися по-грузинськи, прослухали велику кількість самобутньої музики та переглянули мультфільми і кінофільми різних жанрів і тематик, а головне – різних культур.

Кожну зустріч готує хтось із попередніх учасників, усі бажаючі допомагають.

Ініціатива Cult.Cut передбачає особистий внесок кожного учасника – духовний чи матеріальний: цікава інформація з теми, презентація, легенда тощо; народний костюм або їжа; музика, фільми – взагалі будь-що, пов’язане з даною темою. Завдяки особистій участі кожен учасник має інтерес до того, що відбувається тут і зараз, а також відчуває себе частинкою дійства.

Поточного року зустрічі проходитимуть щопятниці о 17.00 в корпусі № 15 КНУ імені Михайла Остроградського (вул. Красіна, 37/49), аудиторія 15207. Приблизні теми наступних зустрічей: Велика Британія ( акцент на ірландський степ Riverdance); Індія; вечори режисерів ( наприклад, Олександр Довженко, Сергій Параджанов, Чарлі Чаплін); Іспанія; вечірка чаю та кави (буде і мате, і самовар); вечір забороненого кіно; Німеччина та Австрія; вечір, присвячений невербальним комунікаціям; вечір, присвячений бойовим мистецтвам, тощо. Запрошуємо всіх бажаючих!

Діана Пінчук

Колиска духовності Сходу

11 лютого у корпусі № 15 нашого університету Європейський клуб провів чергову зустріч з ініціативи Cult.Cut, цього разу присвячену країні Південної Азії ─ Індії.

Упродовж вечора учасники заходу дізналися багато нового про культуру та побут однієї з найбільших країн Сходу. Українські дівчата навчалися вбиратися у надзвичайно екзотичний одяг, що називається “сарі” й складається з простого прямокутного шматка тканини завтовшки 6-8 метрів, яким обгортають жіночий стан. Як з’ясувалося, стиль, колір і текстура такого одягу змінюються залежно від регіону і соціального статусу жінки в індійському суспільстві. Налічують десятки способів загортання у сарі.

За стародавньою легендою, сарі народилося на ткацькому верстаті ткача, який мріяв про досконалу Жінку. Блиск її сліз, шовк гладкого волосся, кольори постійних примх, м'якість дотику усе це злилося воєдино. Чоловік продовжував ткати і не міг зупинитися. А коли закінчив, то побачив на своїх колінах тканину завдовжки декілька ярдів (1 ярд = 0,9144 метра). Після цього, як свідчить легенда, він відкинувся на спинку крісла зі щасливою блаженною посмішкою.

Крім того, усім бажаючим було зроблено розпис тіла. З давніх часів малюнки на шкірі людини мали ритуальне значення. Їх використовували як талісман: наносили для захисту, лікування, зваблення, удачі, підкреслення свого статусу. Хну і мистецтво розпису тіла хною (татуювання хною) називають словом індійського походження “менді”. Уважається, що чим тонші лінії та складніший візерунок, тим більше встигне дізнатись дівчина, і тим щасливішим буде її обранець.

Також усі учасники були залучені до чайного ритуалу. Чаювання в Індії — більшою мірою громадський захід, головна мета якого — спілкування між людьми. Цієї мети ми досягли з легкістю, куштуючи солодощі з молока та цукру, горіхів, фруктів та інших продуктів, які прийнято подавати до столу.

Про пісні та музику – годі й казати. Дякуючи Кременчуцькому музичному гурту “Агарті”, мелодійні пісні у виконанні якого лунали протягом вечора, ми переконались у тому, що східна країна надзвичайно багата і на музичний фольклор. 

Ось так пройшло знайомство з Індією ─ колискою найдавніших цивілізацій. Варто зазначити, що цього разу нас зібралося аж 63 особи!

Уперше чуєте про ініціативу?! – приходьте наступного разу і матимете змогу долучитися до життя британців і більше дізнатися про острівну державу Західної Європи ─ Сполучене Королівство Великобританії іта Північної Ірландії! До зустрічі на Cult.Cut!

Більш детальну інформацію можна отримати у Євроклубі за адресою:

вул. Красіна, 37/49, аудиторія 15207 або за телефоном: 0961558766 (Юля).

Юлія Кучевська