Робота юридичної клініки – елемент навчального процесу

Соціальний проект

Уже третій рік у складі факультету права та гуманітарних наук університету плідно працює юридична клініка “Правозахист”, яка увійшла до числа понад 40 юридичних клінік, що діють на базі юридичних ВНЗ та факультетів по всій Україні. Головною метою їх створення і діяльності є підвищення знань і практичних навичок студентів старших курсів і надання безкоштовної юридичної допомоги з різних галузей права малозабезпеченим і соціально незахищеним верствам населення. Трирічна робота юридичної клініки вже довела її необхідність та велику користь. У перспективі чимало запланованих заходів, планів на майбутнє. Однак головною метою діяльності юридичної клініки керівництво університету бачить виховання ініціативних студентів, які надаючи безоплатну правову допомогу соціально незахищеним верствам населення, насамперед, навчаються тому, що головне завдання справжнього юриста – допомога людям.

Юридична клініка – елемент навчального процесу

Юридична клініка “Правозахист” проводить свою роботу на підставі Положення та планів роботи. Організацію діяльності забезпечує керівний склад, який обрано на засіданні з числа викладачів і студентів із зазначенням їх функцій. Щомісячно складаються графіки чергування в юридичній клініці, яка розташована у методичному кабінеті факультету, а прийом відвідувачів здійснюють викладачі-куратори та студенти-консультанти.

У юридичній клініці ведеться реєстр усіх звернень відвідувачів, з моменту початку реалізації проекту за консультаціями з різних питань звернулося майже 150 громадян. Аналіз звернень свідчить, що найчастіше за допомогою звертаються люди похилого віку з питань пенсійного та соціального забезпечення з так званим статусом “дітей війни”, що є найбільш соціально незахищеною категорією населення. Також значною є кількість звернень з питань цивільного, сімейного та трудового права.

Нині розроблено і виготовлено фірмовий бланк юридичної клініки. Для зручності відвідувачів виготовлено буклет з інформацією про юридичну клініку та адресами органів і організацій, куди найчастіше звертається населення міста. Студенти-консультанти під керівництвом викладачів-кураторів допомагають складати позовні заяви та доповнення до них, готують інші документи до судових та правоохоронних органів, надають усні консультації. При цьому викладачі-куратори завжди слідкують за тим, щоб юридична допомога кожному, хто звернувся до юридичної клініки, була надана своєчасно, якісно і відповідно до вимог чинного законодавства. Значну допомогу діяльності юридичної клініки надають декан факультету Плаксій Т. М. і заступник -- Даценко Л. Є., які також є координаторами.

Найбільш активно і плідно у юридичній клініці впродовж усього навчального року працювали студенти-консультанти, які незабаром стануть випускниками: Артеменко Вікторія, Рахліна Марина, Гайдук В’ячеслав, Гераськін Валерій, Зятковська Ірина, Коваленко Евген, Пегза Катерина, яка є студентським директором клініки.

Концепція діяльності юридичної клініки зводиться до того, щоб кожний наступний потік студентів старших курсів щорічно підтримував налагоджену її роботу, яка є, безперечно, корисною як для студентів, так і для тих, хто туди звертається.

Діяльність юридичної клініки має велику користь і для викладачів-кураторів, адже надає їм можливість постійно підвищувати свій професіоналізм, на практиці допомагати студентам порадами, оскільки переважна більшість має досвід роботи у правоохоронних органах.

Однак робота юридичної клініки складається не тільки з організації прийому громадян. Відповідно до плану роботи у 2010/11 навчальному році активною була співпраця з працівниками судових та правоохоронних органів, результатом якої стала організація низки зустрічей зі студентами.

Наприкінці 2010 року відбулась цікава зустріч з адвокатом В. В. Супруненко, який розповів про свою адвокатську діяльність, навів прикладами судового розгляду конкретних складних справ у господарських судах, наголосив на необхідності ретельної підготовки правових документів, кропіткій роботі у пошуку доказів у справах.

Не менш цікавою на початку цього року була зустріч з головою Кременчуцького районного суду О. В. Бондаренко безпосередньо у приміщенні суду. Студенти юридичної клініки уважно слухали розповідь про переваги та окремі вади нового законодавства про судоустрій в Україні, численні приклади розгляду конкретних судових справ і чинники, які перешкоджають належному виконанню судових рішень.

Також безпосередньо у приміщенні міської прокуратури нещодавно відбулася зустріч студентів із заступником прокурора О. В. Гольдіновою, яка розповіла про роботу міської прокуратури, провела розмежування функцій прокуратури і контролюючих органів, а також пояснила порядок працевлаштування до органів прокуратури. Кожна зустріч супроводжувалась численними питаннями з боку студентів та змістовними вичерпними відповідями. Уперше в рамках роботи юридичної клініки було проведено виїзне обслуговування малозабезпечених верств населення за місцем мешкання у с. Бондарі Кременчуцького району.

Ніна Ляпунова,

директор юридичної клініки “Правозахист”