Студентське самоврядування

Що турбує студентів?

Соціологічне опитування, проведене серед студентського активу університету, засвідчило наявність кола питань, які найбільше турбують студентів. Щоб дати вичерпну відповідь на кожне з них, 12 квітня в конференц-залі відбулася зустріч ректора університету М.В. Загірняка з представниками студентського самоврядування. У заході також взяли участь проректор із науково-педагогічної роботи та гуманітарної освіти В.В. Сергієнко та проректор із науково-педагогічної та методичної роботи В.В. Костін.

Більшість нагальних питань стосувалися організації навчального процесу. Коментуючи означені питання, В.В. Костін наголосив, що успішне навчання - це головний обов’язок студента, воно не передбачає додаткових матеріальних бонусів, окрім стипендії. Її розмір чітко визначає Закон, а університет тільки затверджує претендентів на її отримання за результатами семестрової сесії. Натомість ректорат готовий розглянути будь-які пропозиції студактиву щодо відвідування занять і дисципліни студентів. Водночас, успішність студентів не може бути підставою для переходу з контракту на бюджет. Такий перехід можливий тільки за наявності вакансії. Кожну заяву про перехід візують органи студентського самоврядування. Якщо студент, який навчається за держзамовленням, виконує навчальний план, то позбавити його права на це ніхто не може.

Щодо застарілих комп’ютерів, В.В. Костін зауважив, що придбання нових ПК потребує великих коштів. Нині у навчальному процесі університету задіяно 636 ПК у 28 комп’ютерних класах і лабораторіях. Вони не так швидко оновлюються, але цілком забезпечують виконання навчальних задач. Така сама ситуація і з дошками. 178 аудиторій мають навчальні дошки. Одночасно змінити їх неможливо через відсутність необхідних коштів. Щодо неякісних лекцій викладачів, то ректорат готовий вислухати всі претензії студентів у будь-якій формі: усній, письмовій, навіть анонімній через скриньку довіри. Студенти отримали вичерпні відповіді й на інші питання.

Прохання щодо оприлюднення на дошках оголошень результатів сесій пообіцяла задовольнити В.В. Сергієнко. Стосовно ж того, чому студенти отримують різні суми стипендії, пояснила: у зв’язку з тим, що міністерство фінансує виплати стипендій не в повному обсязі, немає можливості одночасно платити і стипендію, й індексацію. Таким чином прийнято рішення своєчасно виплачувати стипендії, а індексації - з запізненням. Але всі виплати будуть здійснені обов’язково.

Про загальні й найбільш актуальні проблеми університету розповів студентському активу ректор М. В. Загірняк. Зокрема, зазначив, що Державним бюджетом для ВНЗ передбачено три першочергові статті витрат: стипендії, зарплати й нарахування та комунальні послуги. Держава нічого не передбачає на розвиток. - Комунальні послуги держава фінансує цього року тільки на 20 %, - наголосив Михайло Васильович. - Решту маємо платити від того, що заробимо. Це плата за навчання та госпдоговори науковців. Усі гроші, які заробляє ВНЗ, надходять до Державного казначейства. Саме воно й визначає, коли і яку суму видати на потреби університету. Тобто університет не розпоряджається коштами, які платять студенти. Навпаки, держава цілковито контролює їх використання.

На численні запитання щодо організації практики студентів, ректор зауважив, що промислові підприємства не дуже зацікавлені в розвитку науки. Промисловці говорять про кращих фахівців, але для підготовки таких фахівців нічого не дають. У державі відсутня законодавча база, на підставі якої між ВНЗ і підприємствами укладалися б угоди про надання місць для проходження практики студентами. Він порадив студентам по можливості самостійно шукати місця для проходження практики. Ректорат таку ініціативу стовідсотково підтримує.

На завершення М.В. Загірняк закликав студентів наповнюватися почуттям гордості за рідний університет, адже нині він найбільш динамічний у своєму розвитку серед ВНЗ України.