Міжнародна співпраця

Китай стає ближчим

Упродовж чотирьох днів ( з 22 до 25 березня 2010 року) тривав офіційний візит ректора університету професора М. В. Загірняка до Китаю на запрошення університету Ланджоу. Представницька делегація цього ВНЗ приїздила до Кременчука у жовтні минулого року з нагоди 50-річчя нашого університету. Саме тоді й відбулася розмова щодо подальшої співпраці двох університетів. Тож у рамках домовленостей відбувся відповідний візит. Одночасно до університету Ланджоу завітала й делегація Університету Матея Бела, Банська Бистриця (Словаччина) на чолі з ректором професором Беатою Косовою, почесним доктором нашого ВНЗ.

Згідно з протоколом офіційного візиту учасників обох делегацій приймав президент університету. Під час цієї зустрічі було затверджено план візиту, який передбачав відвідини факультетів і кафедр. Як зазначає М. В. Загірняк, особливо знаковою для нього стала робоча зустріч на факультеті природничих наук, з якого, власне й розпочалася співпраця. Щодо інших факультетів, то відбулося знайомство з навчальним процесом і напрямами підготовки фахівців. Також було проведено екскурсію до бібліотеки, яка вразила гостей як сучасним облаштуванням, так і досить багатими фондами літератури та періодики, як китайської, так і світової.

Чому нашим ВНЗ зацікавилися у Китаї?

-Тому що ми маємо такі ж профілі навчання як і вони: транспортні спеціальності; факультет природничих наук, який займається екологією та сталим розвитком; електромеханіка, електротехніка. І хоча університет Ланджоу більше пов’язаний із залізничним транспортом, але загальні питання однакові. Натомість у Китаї є досить відчутним дефіцит кваліфікованих кадрів викладачів, -- дає відповідь на поставлене запитання Михайло Загірняк. - До того ж держава, фінансуючи різноманітні гранти, спонукає університети Китаю до міжнародної співпраці. Деякі країни пострадянського простору досить активно користуються такими можливостями, делегуючи своїх студентів на навчання. Україна ще тільки розпочинає таку співпрацю.

Що передбачає підписаний договір про співпрацю?

Насамперед, продовження роботи над створенням єдиного англомовного підручника для всіх трьох країн (Китаю, України, Словаччини) із питань сталого розвитку й екології. Назви книга ще не має, натомість вона може стати піонером у такій новітній галузі науки. Там буде йтися про енергозбереження, альтернативні джерела енергії, екологічні проблеми. До роботи над підручником залучені фахівці з усіх трьох університетів, які вже почали роботу над підрозділами видання.

Обмін студентів. Китайська сторона вже готова запросити на умовах грантів 10 студентів університету Кременчука. Спочатку це мають бути магістри та аспіранти, які матимуть змогу навчатися в Китаї впродовж шести місяців. Коли ж така практика набуде популярності, то можливо й першокурсники зможуть поїхати на навчання на більш тривалий термін. Виникають труднощі зі знання англійської мови й готовності батьків і самих претендентів перебувати у незнайомій країні упродовж тривалого терміну. Допоки про таке бажання заявили троє представників нашого університету: два магістри та один аспірант.

Обмін викладачами. У Китаю є велике бажання прийняти наших викладачів, бо у них проблеми з кадрами. Готують пропозиції. Тут також йдеться про шестимісячне перебування.

Підсумки візиту

На завершення візиту в офіційній залі прийомів у присутності численних представників ЗМІ відбулася підсумкова зустріч з президентом університету, під час якої відбулося підписання двосторонніх угод між трьома ВНЗ щодо реалізації зазначених напрямів співпраці. Серед майбутніх перспектив під час візиту також обговорювалася можливість відкриття у Кременчуці університету Конфуція, такого самого який діє на базі Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Навчання в ньому спрямоване на вивчення китайської мови, культури, традицій і пропаганду Китаю як держави. Але для створення такого університету необхідно знайти зацікавлених організаторів і викладачів, після чого можна буде отримати й цільове фінансування з Китаю.