Візит до Бельгії

Починаючи з 2005 року Полтавщина має тісні зв’язки з провінцією Ено (Бельгія) на підставі Угоди про співробітництво між Провінцією Ено і Полтавською областю. Різні її напрями стосуються як економічних контактів, так і університетської освіти.  З лютого 2005 року Провінція Ено має бюро економічного розвитку при Полтавській торгово-промисловій палаті, а полтавські студенти та аспіранти за обміном відвідували університети Бельгії, а також відбувалися економічні багатовекторні місії. Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського, ще будучи  політехнічним,  працював з бельгійською компанією над створенням незалежної станції для очищення стічних вод з метою захисту навколишнього середовища. У провінції Ено вже працює така станція, яка стала результатом співпраці між колективом професора КрНУ   Володимира Артамонова та бельгійською компанією.

Улітку минулого року    в  Полтаві перебувала  економічна місія бельгійської провінції Ено, до складу  якої увійшли представники підприємств і  університетів.  Метою  візиту  став пошук можливих  зв’язків  для співробітництва, зокрема, щодо питання  відновлювальної енергії. Співпраця виявилася  плідною, тому  вже   у листопаді відбувся  візит полтавської делегації до Бельгії для ознайомлення з технологіями раціонального використання енергії та застосування відновлюваної енергії.  У її складі був і завідувач кафедри інженерної та комп’ютерної графіки КрНУ  В’ячеслав Мартинов. Поїздку повністю фінансувала бельгійська  сторона.

Упродовж п’яти днів для  членів  делегації  було передбачено широку   пізнавальну програму. Під час деяких із заходів їх супроводжували високопосадовці, такі як Голова  Ради провінції Ено Альбер Депре та депутат  провінції Ено Джеральд  Моргат.

Кожний з делегатів, окрім загальної програми, мав ще й індивідуальну.  Представника університету, звісно, цікавив університет міста Монс. Упродовж трьох днів В’ячеслав Мартинов мав можливість поспілкуватися з його науковцями  й ознайомитися з їхніми розробками та винаходами. Відбулися  зустрічі та презентації, досить плідне знайомство з  діяльністю та науковим напрацюваннями  науково-дослідного  інституту «Поліенергія», який займається різними напрямами альтернативної енергетики, а саме: термохімічною акумуляцією тепла на основі сполук «сіль-газ», будинками з «нульовою енергією»; застосуванням високотемпературних теплових насосів в існуючих житлових будинках;  дослідженням з  акумуляції надлишкового тепла у будівлях; удосконаленням енергетичних показників теплових насосів та ін.

Враженнями від поїздки поділився В’ячеслав Мартинов.

- Дослідження бельгійських учених вирізняються прикладним практичним спрямуванням.  Якщо я займаюсь питанням оптимізації параметрів енергоефективних і енергоекономічних будинків, які моделюються на комп’ютері, то вони   свої дослідження здійснюють відразу на практиці, а саме: встановлюють геліоприймачі, теплові насоси  на моделі будинку, де й проводять натурні виміри.  Це досить короткий шлях від наукової розробки до її втілення.

Приємним для мене було й те, що мої розробки  зацікавили бельгійських колег. Я мав змогу доповідати їм  з теми власної наукової роботи, пов’язаної  з  геометричним моделюванням теплового балансу огороджувальних конструкцій, оптимізацією параметрів і підвищенням енергетичної ефективності  енергоекономічних будинків. Доповідь тривала задовго, бо було багато запитань від директора  Інституту «Поліенергія»,  начальників лабораторій, аспірантів. Виявляється, що  в провінції Ено  мешкають наші земляки з Полтавщини.  Один із них і був моїм перекладачем, який працює в даному інституті, тому не було  ніяких проблем з перекладу термінології.  Почуте зацікавило  бельгійських колег, вони запропонували  більш тісну співпрацю як на індивідуальному рівні, так і  на рівні університетів. Ішлося про можливість вибороти грант Євросоюзу для спільних досліджень.  Результат такої роботи з грантами я  бачив на власні очі. Велика сучасна лабораторія, яку використовує бельгійський інститут для досліджень, оснащена за рахунок такого гранту на мільйон євро.  Я, у свою чергу, передав  зацікавленість ректора КрНУ Михайла Загірняка щодо   співпраці університетів для обміну студентів і аспірантів.  Бельгійська сторона висловила готовність укласти таку угоду.

Полтавська делегація також мала змогу ознайомитися з використанням біогазових установок у Бельгії, з будівництвом енергоекономічних будинків та зустрітися  з підприємцями, які займаються енергозберігаючими технологіями. Так, перебуваючи в Посольстві України в Бельгії, я розповідав про проблеми Кременчука, зокрема, про проблему утилізації сміття на Деївському звалищі, що десятиліттями забруднює навколишнє середовище. На мій подив, було здобуто попередню домовленість між українською стороною і підприємцями Бельгії щодо можливості виділення інвестицій з фонду Євросоюзу для будівництва сміттєпереробного заводу в Кременчуці, який так необхідний нашому промисловому місту.