Головна>Новини
КрНУНовини

До 100-річчя КрНУ: доценту Аллі Лушаковій вдалося знайти нащадків Якова Поволоцького
26.02.21

Яков Ісаакович Поволоцький – останній довоєнний директор Кременчуцького педагогічного інституту. КрНУ, як класичний університет, став правонаступником довоєнних кременчуцьких вишів, зокрема і Кременчуцького педінституту. Доценту Аллі Лушаковій (кафедра гуманітарних наук, культури і мистецтва) вдалося розшукати сина останнього директора Кременчуцького педінституту Якова Поволоцького і дізнатися про трагічну долю його батька. Попереду пошуки архіву інституту, який, імовірно, евакуювали в часи Другої світової війни.

Поволоцький керував Кременчуцьким педінститутом у 1940-1941 рр. Подальша його доля була невідомою. Тривалий час невідомим залишалося навіть ім’я – в офіційних документах, які збереглися, він проходив як т.(товариш) Поволоцький. У 1981-му завдяки давній газетній публікації вдалося з’ясувати, що ім’я директора педінституту починалося на літеру «Я» Ймовірно, звали Яковом. А у січні 2021-го доцент Алла Лушакова знайшла Іллю Яковича Поволоцького – сина колишнього директора педінституту Я. Поволоцького. Ілля Якович* – киянин, відомий діяч культури, керівник літературно-драматичної частини Київського державного академічного театру ляльок. Він повідомив, що у 1941-му батько добровільно пішов на фронт, а згодом родина отримала похоронку, Яков Поволоцький загинув. Ілля Якович поділився фотографіями батька, які збереглися у сімейному архіві.


Яков Поволоцький, довоєнний період.

У цей період Поволоцький працював на посаді аспіранта історичного факультету Київського державного університету, у 1940-му його призначили директором Кременчуцького педагогічного інституту


Батальйонний комісар Яков Поволоцький, імовірно 1941-1942 роки


Ось що розповіла Алла Лушакова про свої знахідки:

– Пані Алло, чому з усіх директорів довоєнних кременчуцьких вишів Вас зацікавило саме прізвище Поволоцького?

– Це було перше прізвище директора Кременчуцького педінституту, яке ми знайшли, ми нікого тоді більше не знали.

– Коли ви вийшли на прізвище Поволоцького?

– Це сталося у 1981 році. Я, на той час співробітник Кременчуцького краєзнавчого музею, перебувала на навчанні у Київському інституті підвищення кваліфікації працівників культури. Після занять щодня йшла до старого корпусу бібліотеки Вернадського, до газетного фонду, де зберігалася підшивка довоєнної кременчуцької газети. Під час війни у Кременчуці все практично знищили, тому газета була одним із основних джерел інформації про довоєнний період історії нашого міста. У газеті за 40-й рік я натрапила на статтю під назвою «До навчального року в інституті» за підписом директора педінституту Я. Поволоцького та завуча Ф. Марієнгоф. На той час про довоєнний педінститут ми знали лише те, що він у нас був. Ані місця його розташування, ані прізвищ керівників та викладачів ми не знали. Аж тут вдалося дізнатися прізвище директора та завуча. На жаль, знайти додаткову інформацію тоді не вдалося. Минуло чимало часу, аж поки пошуки знову почали давати результат. Коли з’явився інтернет, нам вдалося встановити імена та прізвища багатьох викладачів та студентів педінституту, але таємниця Я. Поволоцького залишалася нерозгаданою. За пошуковими запитами щодо Якова Поволоцького інформації не було. Тоді ми вирішили змінити формат запиту і почали шукати інформацію щодо Яковича Поволоцького – розраховували на те, що у директора педінституту могли бути діти, можливо, син. Так ми вийшли на статтю про зустріч із Іллею Яковичем Поволоцьким, її організувала бібліотека Деснянського району Києва. У статті зазначалося, що Ілля Якович народився у Кременчуці. Таким чином ми отримали вже три співпадіння – за прізвищем, за ім’ям батька і за місцем народження.

– Коли ви отримали цю інформацію?

– Нещодавно, у січні поточного року. Ми одразу надіслали запит до Київського академічного театру ляльок, де працював Ілля Якович – він керівник літературно-драматичної частини театру, заслужений працівник культури, відмінник освіти. Театр дуже швидко відповів, за згодою Іллі Яковича нам надали його контакти і вже через два дні відбулася перша телефонна розмова. Ілля Якович підтвердив, що він дійсно син директора Кременчуцького педінституту Якова Ісааковича Поволоцького. Він розповів, що батько був аспірантом Київського державного університету, і копію документу надіслав. Також ми отримали копію наказу про призначення Якова Поволоцького директором педінституту. Ілля Якович поділився і фотографіями батька, які збереглися у сімейному архіві.

– Якого періоду ці два фото Якова Поволоцького?

– Та, де він у військовій формі, скоріше за все зроблена до 43-го року, шинель ще без погон, у військових документах він значиться як батальйонний комісар, старший політрук. Друге фото найімовірніше зроблене у київський період. Скоріше за все, до призначення у Кременчук Поволоцькі жили у Києві, адже після евакуації сім’я повернулася туди, а не до Кременчука.

– Що ще розповів про батька син Поволоцького?

– Розумієте, він особисто батька не пам’ятає – Ілля Якович народився 8 березня 1941 року, коли батько пішов в армію, йому було шість місяців і більше він батька не бачив.

– Рік народження його батька відомий?

– Так, Яков Поволоцький народився у 1914 році.

– А дата загибелі?


– 27 лютого 1943-р.

– Коли Поволоцького призвали до армії?

– Призивав у серпні 1941 року Свердловський міський військомат. Важливо з’ясувати, чому він опинився у Свердловську. Син розповідав, що вони були в евакуації у Свердловській області, у місті Ірбіт. Можливо, саме туди евакуювали Кременчуцький педінститут. З травня 42-го він на фронті, 166 стрілецька дивізія 53 армії Північно-західного фронту. 17 жовтня 1942 р. нагороджений медаллю «За боевые заслуги».

– Де загинув Поволоцький?

– Останнє місце служби - 12 гвардійський стрілецький корпус 27 армії Північно-західного фронту, яка тримала оборону на ділянці Стара Русса - Рамушево. Під час Дем’янської операції 16 лютого гвардії капітан Я. І. Поволоцький отримав поранення в голову, був направлений до ППГ (похідно-польовий госпіталь) № 4351, де й помер 27 лютого 1943 р. Похований на військовому кладовищі в селі Навел’є Полавського р-ну Ленінградської області.

– Ми продовжуємо пошуки. Надіслали запит до сільради, де знаходиться військове кладовище. Чекаємо на відповідь.

Довідково:

Ілля Якович Поволоцький*

Ілля Якович Поволоцький народився 8 березня 1941 року у Кременчуці. Живе у Києві. Закінчив військово-медичне училище № 2 у Києві. Служив в армії.

У 1971-1975 рр. навчався в Київському університеті культури і мистецтв. Заочно закінчив Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого. З 1975 року працює в Київському державному академічному театрі ляльок. З 1976 року – керівник літературно-драматичної частини театру, зараз хранитель архіву і завідувач музею ляльок

Заслужений працівник культури України;

Відмінник освіти України;

Почесний член UNIMA-УКРАЇНИ - Міжнародного Союзу лялькових театрів; Член спілки театральних діячів України.
КрНУ