Головна>Новини
КрНУНовини

До 100-річчя КрНУ: науковці знайшли світлини Івана Харченка – директора довоєнного педтехнікуму
08.04.21

Доценту Аллі Лушаковій (кафедра гуманітарних наук, культури та мистецтва) вдалося знайти світлини Івана Харченка – директора Кременчуцького педтехнікуму у довоєнний період. Підказкою у пошуках стали спогади випускника технікуму Івана Освієнка.

КрНУ, як класичний університет, став правонаступником довоєнних кременчуцьких вишів (педтехнікум на той час мав статус ЗВО). Науковці університету не припиняють пошуки інформації про ці заклади освіти та їхніх керівників. Наразі доцент Алла Лушакова знайшла фотографії Івана Харченка – одного із найзагадковіших директорів Кременчуцького педагогічного технікуму довоєнного періоду.

За версією науковців, Іван Спиридонович Харченко керував педтехнікумом у 1924-1925 рр. У 1926-му його на посаді директора замінив Павло Калініченко. Також відомо, що у той же період Харченко паралельно з педтехнікумом очолював Кременчуцьку окружну партійну школу. Будь-яка інша інформація про нього відсутня, невідомо, звідки він з’явився у Кременчуці та як надалі склалося його життя. Донедавна науковці не мали навіть фотографії Івана Харченка.

А виявилось, його світлини тривалий час зберігалися у фондах Кременчуцького краєзнавчого музею, у папці з документами Кременчуцької окружної партійної школи. Знайти їх вдалося завдяки спогадам випускника педтехнікуму – полковника у відставці, кандидата історичних наук Івана Овсієнка. Ці спогади теж тривалий час зберігалися у фондах музею – Іван Трохимович надіслав їх ще у 1974 році. Наразі, під час підготовки до 100-річчя КрНУ, спогади перечитали – і зрозуміли, де шукати фотографії директора довоєнного педтехнікуму.

Полковник Освієнко писав, що у 1926-1928 рр. він навчався у Кременчуцькому педтехнікумі, і спочатку директором закладу був Іван Спиридонович Харченко, який одночасно очолював ще й Кременчуцьку окружну партійну школу. Школа знаходилась в одному приміщенні з педтехнікумом.

Науковці пригадали, що у музеї багато років зберігається папка з матеріалами окружної партшколи. Там і знайшли фотографії Івана Харченка. Ці світлини використають для створення його портрету, який невдовзі з’явиться в галереї керівників КрНУ.

До 100-річчя університету галерея поповниться портретами чотирьох директорів довоєнних кременчуцьких вишів – Івана Харченка, Івана Кірси, Михайла Дементієнка та Якова Поволоцького. Фотографії трьох останніх знайшли трохи раніше.
КрНУ