Головна>Новини
КрНУНовини

Як це робиться: студентка Людмила Рябенька три роки верстала університетську газету
30.06.21
Випускниця ОП «Журналістика» (КрНУ) Людмила Рябенька три роки – 2019-2021 – верстала університетську газету «З іменем Остроградського». Тема її дипломної роботи – «Розвиток студентської газети «З іменем Остроградського». 16 червня Люда на відмінно захистила дипломну роботу, на неї чекає диплом з відзнакою. Майбутня журналістка розповіла, що їй дала робота в газеті, та які «плюси» і «мінуси» вона в ній бачить.


– Чому ти вирішила стати журналістом, Людо?

– У школі я любила читати книжки і розповідати про них, любила обговорювати якусь думку. Тому вирішила: якщо я вмію цікаво розповідати і вмію писати твори, можливо, зможу доносити людям якусь цікаву інформацію. Тому я хотіла стати журналістом. Коли вступала до університету, на творчий конкурс подала роботу «Яким має бути сучасний журналіст». Там я писала, що головне, щоб сучасний журналіст був чесним, завжди відстоював думку громади, адже недарма пресу називають «четвертою владою». Це був перший курс, так я тоді думала.

– А зараз яку рису сучасного журналіста ти вважаєш найважливішою?

– Зараз я думаю, що головне, щоб журналіст був ерудований, він повинен розбиратися у багатьох сферах, щоб не було потім таких безграмотних, непідготовлених інтерв’ю, які часом доводиться бачити. Сидиш, слухаєш і думаєш – невже ти не міг хоча би біографію людини вивчити?! У мене був улюблений актор Алан Рікман, я досить часто дивилася інтерв’ю з ним, бо це була дуже цікава людина. Одного разу до нього прийшов репортер на інтерв’ю і каже: ми знаємо, що у вас дуже багато ролей злодіїв, яка з них подобається вам найбільше? А Рікман його запитав: які мої ролі злодіїв ви знаєте? Репортер відповідає: роль злодія з «Міцного горішка»… і замовк, бо більше не знав. Такого не має бути, журналіст зобов’язаний добре готуватися.

– Скільки років ти випускаєш університетську газету?

– Я почала працювати в газеті з вересня 2019 року.

– Хто тобі запропонував цю роботу?

– До мене підійшла наша зав. кафедрою Сизова Ксенія Леонідівна і сказала, що шукають дівчину, яка б верстала газету. Я тоді була бюджетницею, мені потрібні були додаткові бали для призначення підвищеної стипендії і я погодилась. Після того, як почала працювати в газеті, мене ще додатково подали кандидатом на стипендію благодійного фонду «Джерело Дніпра».

– Хто навчав тебе верстати?

– Якраз у той рік, коли я почала працювати в газеті, у нас викладали предмет «Макети і верстка» і вчили працювати в програмі Adobe InDesign, тому я могла прийти і запитати, як мені краще зробити, якщо щось не виходило. Це іноді, а найчастіше розбиралася самотужки, через Google та YouTube. Я взагалі по життю самоучка, якщо мені треба щось зрозуміти, посиджу, розберуся з цим питанням, вивчу все, що є, а потім працюю.


Випуски газети «З іменем Остроградського» за 2021 рік

– Як тобі працювалося?

– Перший випуск я зверстала, принесла, мені показали помилки, я їх виправила, потім здала газету коректору – це був мій найкращий досвід, працювати з коректором було цікаво, вона пояснила, які типові помилки роблять та як їх уникати. Це мені дуже допомогло, навіть зараз, коли я писала диплом, згадувала настанови коректора, адже у дипломі теж звертають увагу на помилки.

– Пам’ятаєш, який випуск для тебе став найцікавішим?

– Мабуть, той, де було інтерв’ю (інтерв’ю з доцентом Інною Ховрак, «З іменем Остроградського», №2, жовтень 2020р., ред.). Це була нова робота, адже в газеті ми друкували переважно коротенькі новинні матеріали, а тут інший формат, інтерв’ю.

– Тема твоєї дипломної роботи – «Розвиток студентської газети КрНУ». Ти сама її обрала чи запропонували викладачі?

– Нас, журналістів, націлюють на те, щоб ми самостійно обирали тему диплома і щоб вона була пов’язана з тим, що ми робимо, щоб ми могли про це цікаво написати. Я подумала, що університетська газета, якою я займаюся, це досить цікаво, тому вирішила написати про неї.

– У твоїй дипломній роботі є розділ про «плюси» та «мінуси» університетської газети. Які, на твою думку, ці плюси та мінуси?

– Найголовніший мінус університетської газети те, що вона досить офіційна, в ній немає ніякого розважального контенту. Крім того, газети – майже всі, а не лише наша, – дещо поступаються сайтам та соціальним мережам в оперативності, ми живемо в епоху інтернету, тож новини розповсюджуються дуже швидко, через це в газетах вони можуть бути дещо застарілими. Але у паперових газет є й велика перевага – інформація, яка там надрукована, зберігається, вона не зникає. Студент, чию фотографію там надрукували, може і через 20 років узяти цю газету та згадати свої студентські роки. Одна знайома просила газету, щоб показати її вдома – там надрукували її фотографію. У цьому плюс паперових видань.

– Ти три роки верстала університетську газету, що тобі це дало?

– Найважливішою була фінансова складова, крім того я отримала важливий журналістський досвід – працювала і з коректором, і з редактором, це було досить цікаво. Я отримала навички верстки. Також я навчилася працювати в умовах дедлайну, коли тобі визначили час, і на цей час маєш встигнути зверстати газету незалежно від того, які у тебе проблеми. Це корисно, бо дисциплінує, такий досвід мені знадобиться.

– Твої плани на майбутнє?

– Найперше, це вступити до магістратури, також я сподіваюсь знайти роботу у журналістиці, хоча, якщо чесно, мені більше подобається видавнича справа, цікаво працювати з книжковими виданнями, працювати над текстом, аналізувати його, тому я б більше хотіла робити у цій сфері.

– Якщо все-таки працюватимеш у журналістиці, яку найпершу вимогу для себе поставиш – ерудованість чи чесність?

– Я спробую об’єднати ці два поняття, думаю, ерудований журналіст зможе викласти читачам чесний матеріал.

– Бажаємо тобі успіхів, Людо. Хай щастить.

Редакція газети «З іменем Остроградського» вітає Люду з успішним захистом дипломної роботи, дякує за співпрацю та бажає подальших успіхів.
КрНУ