Головна>Новини
КрНУНовини

У КрНУ пройшов міжнародний семінар «Постать Мане-Каца у світовій і вітчизняній культурі»
30.09.21
Захід присвячений творчості кременчужанина, видатного художника-експресіоніста Еммануїла Мане-Каца. Тематика його робіт – життя та культура єврейського народу, єврейський побут, фольклор, жанрові сцени, біблійні сюжети.

Міжнародний тематичний семінар «Постать Мане-Каца у світовій і вітчизняній культурі» відбувся 30 вересня у DC-офісі КрНУ. Організувала та провела захід кафедра гуманітарних наук, культури і мистецтва КрНУ спільно з Інститутом розвитку Кременчука. У семінарі узяли участь заступник міського голови Кременчука Руслан Проценко, директорка Кременчуцької міської художньої галереї Оксана Бойко, директорка благодійного фонду «Хесед Хаїм» Зоя Луценко, заступники директора Інституту розвитку Кременчука Андрій Мельник та Ольга Коваль. Колеги з Ізраїлю та Литви долучилися до заходу в режимі відео-конференції.

Мане-Кац, творчості якого присвятили семінар, народився у Кременчуці у 1894 році. У 16 років він подався до Вільно – вчитися у художній школі. У 19 років Кац поїхав до Парижу і вступив до Національної школи образотворчих мистецтв. У 1917-му він залишив Париж і повернувся в Україну, де пробув недовго, до 1922 року. Потім знову був Париж, де Кац працював як портретист, скульптор, живописець. А далі – Палестина, Сполучені Штати, Ізраїль і знову Париж. У 1962-му, у Хайфі, художник помер. Кременчужанин Мане-Кац став всесвітньо відомим майстром, представником школи експресіоністів. Наразі науковці КрНУ та фахівці Інституту розвитку Кременчука докладають зусиль, аби познайомити щонайбільше кременчужан з творчістю нашого талановитого земляка.


Роботи Мане-Каца

Звертаючись до учасників семінару, ректор Кременчуцького національного університету ім. М. Остроградського професор Михайло Загірняк зазначив:

– Перш за все я хотів би висловити вдячність організаторам цього заходу, який є знаковим не лише для нашого міста, а й для міст інших країн, для єврейської громади. Мені дуже приємно, що у заході беруть участь представники Ізраїлю, бо це засвідчує, що як би не змінювалось життя, але такі знакові постаті як Мане-Кац утворюють міцний зв’язок між нашими народами і країнами. Роботи нашого земляка, кременчужанина Мане-Каца я вперше побачив у музеї Метрополітен у Нью-Йорку, вони справили на мене значне враження. Раніше я визнавав лише імпресіоністів, але полотна експресіоніста Мане-Каца змусили мене замислитися над тим, що такі люди як він, які пережили жахи двох світових війн, мають дещо змінене драматичне сприйняття навколишнього світу і створюють дуже емоційні роботи. Мане-Кац був, є і залишиться людиною світу. Я вдячний людям, які організували цей захід у нашому університеті, і сподіваюсь, що такі зустрічі відбуватимуться і надалі.

Заступник міського голови Руслан Проценко розповів про плани міської влади щодо переіменування кременчуцьких вулиць на честь Мане-Каца та проведення тематичних пленерів. Він висловив сподівання, що завдяки спільній праці науковців та посадовців більше кременчужан дізнається про творчість знаменитого земляка.


Завідувач кафедри гуманітарних наук, культури і мистецтва професор Володимир Маслак розповів про історію міста Кременчука


Студенти-дизайнери презентували свої постери, присвячені творчості Мане-Каца.


Старший викладач кафедри гуманітарних наук, культури і мистецтва Віктор Осадчий показав чорно-білі копії раніше невідомих робіт Мане Каца. Ці фото він знайшов у харківських мистецьких журналах 20-х років під час роботи над дисертацією.


Фото робіт Мане-Каца, знайдені Віктором Осадчим


До семінару долучився мер міста Рішон-Ле-Ціон, міста-побратима Кременчука


Також долучилися до спілкування колеги з Алітусу (Литва)


Спільне фото учасників семінару

КрНУ