Головна>Новини
КрНУНовини

На факультеті права, гуманітарних і соціальних наук пройшло ювілейне засідання Вченої ради
22.10.21

21 жовтня відбулося урочисте засідання Вченої ради факультету права, гуманітарних і соціальних наук (ФПГіСН) КрНУ з нагоди 100-річчя університету. Доцент Алла Лушакова розповіла про єдиний кременчуцький довоєнний виш, правонаступником якого став КрНУ, зокрема і про прабабусю доцента Володимира Бахарєва, яка там викладала. Деканат факультету нагородив 20 студентів грамотами за успіхи у навчанні та активну громадську діяльність. Зі свого боку студентська профспілка нагородила аналогічними почесними грамотами викладачів факультету.

Урочисте засідання вченої ради факультету проходило в актовій залі університету. Відкрили його декан факультету професор Тамара Поясок та перший проректор університету професор Володимир Никифоров.

Відкриваючи засідання, професор Поясок зазначила:

– Сьогодні ми продовжуємо урочистості до 100-річчя витоків нашого університету. Оскільки він веде свій початок від вищих трирічних педагогічних курсів, то це свято для нашого факультету мабуть найбільше – адже можна вважати, що саме ті вищі педагогічні курси дали поштовх зародженню нашого факультету.

Перший проректор професор Никифоров, який водночас виконує функції куратора факультету, сказав:

– Шановні колеги, насправді за контингентом студентів ви у нас найбільший факультет! Ми давно з вами співпрацюємо, і у мене немає жодних нарікань, все, що доручає ректорат, декан та колектив факультету виконують вчасно, дисципліновано, чітко. Мабуть, тому 15 нагород – а це найбільша кількість найвищих нагород до 100-річчя університету – отримали науковці саме вашого факультету, це закономірно.


Перший проректор вручив фахівцям факультету нагороди – доцент Алла Лушакова отримала Почесну грамоту Національної академії педагогічних наук України (НАПН України). Доценту Нінель Конюховій припала Подяка НАПН України. Завідувач кафедри психології, педагогіки та філософії, доцент Руслана Білоус отримала Почесну грамоту міськвиконкому Кременчуцької міської ради. Також Почесну грамоту від деканату ФПГіСН отримала фахівець факультету Галина Чертановська.


Вручаючи нагороду Аллі Лушаковій (на фото в центрі), перший проректор зазначив: «Ми вдячні вам, бо саме ви дослідили етапи становлення нашого закладу!»


Вручення нагороди доценту Руслані Білоус.

Доцент Алла Лушакова розповіла присутнім, найперше студентам, що науковцям вже вдалося дізнатися про перший довоєнний кременчуцький виш – трирічні вищі педагогічні курси, які згодом виросли у Кременчуцький педагогічний інститут.

Дослідженням етапів розвитку довоєнного вишу Алла Лушакова та її колега, старший викладач кафедри гуманітарних наук, культури і мистецтва Дар’я Василенко, займаються вже тривалий час. Дар’ї Василенко вдалося знайти в архівах документ, в якому вперше була чітко зазначена назва довоєнного кременчуцького вишу, дата його відкриття та адреса – так науковці з’ясували, що історія вищої освіти у довоєнному Кременчуці почалася 15 вересня 1921 року з трирічних вищих педагогічних курсів.

Алла Лушакова розповіла про етапи розвитку педкурсів, які спершу реорганізували у педтехнікум, потім – в інститут соціального виховання, а згодом – у педагогічний інститут. Існування педінституту обірвала війна 1941-1945 років. 7 серпня 1941 року був виданий наказ про його евакуацію. Тривалий час вважалося, що евакуювати інститут не встигли. Натомість цього року Аллі Лушаковій вдалося розшукати Іллю Яковича Поволоцького – сина останнього довоєнного директора педінституту Якова Поволоцького (загинув на фронті). Ілля Поволоцький розповів, що їх з мамою евакуювали разом з інститутом до Свердловську.

Отримавши таку інформацію, доцент Лушакова надіслала запит до Свердловського архіву, адже з’явився шанс знайти документи зниклого кременчуцького інституту. Свердловськ їй не відповів. Алла Миколаївна зазначила, що було б набагато ефективніше надіслати туди не запит приватної особи, а офіційний запит Кременчуцького національного університету ім. М. Остроградського. Вона висловила сподівання, що колись це станеться.

Розповідаючи про викладачів довоєнного вишу, багато з яких мали блискучу освіту, Алла Лушакова зазначила, що французьку мову у виші викладала Любов Андріївна Швабе-Лиховоз – прабабуся доцента КрНУ Володимира Бахарєва. Ця інформація пролунала вперше, науковці отримали її нещодавно.


Випуск відділення англійської мови, 1939р.

Зустріч випускників, які закінчили виш у 1928-му. Вони зустрілися через 40 років, у 1968-му. Фото передала науковцям кременчуцька вчителька, її мама серед цих випускників, друга зліва у третьому ряду. А третя зліва у другому ряду – легендарна викладачка української мови Євгенія Кремянська. У 1929-му її разом із чоловіком Борисом Гороховатським засудили за звинуваченням у антирадянській пропаганді (ст. 54-10 КК УСРР). У 1995-му їх реабілітували. У 1968-му, коли випускники запросили її на зустріч, вона жила під Ленінградом, у Комарово. Звідти і приїхала до своїх колишніх студентів до Кременчука.

Після доповіді доцента Лушакової, фахівці ФПГіСН представили звіти про здобутки факультету та перемоги його студентів. За успіхи у навчанні, досягнення у науковій роботі та активну громадську діяльність почесними грамотами від деканату ФПГіСН нагороджені 20 студентів:


Брага Світлана;
Юрчак Кароліна;
Гірчук Ілона;
Велика Богдана;
Валкова Людмила;
Скребкова Ксенія;
Таран Ірина;
Уманська Анастасія;
Поддубєй Єлизавета;


Згола Діана;
Сирота Анастасія;
Рожанська Вікторія;
Василенко Анастасія;
Разно Катерина;
Книш Маргарита;
Кроль Катерина;
Деркач Анастасія;
Охріменко Валерія;
Тітова Валерія;
Фесенко Валентина.


Зі свого боку студентський профком теж нагородив почесними грамотами декана ФПГіСН та кількох викладачів. Перелік нагороджених та заслуги, за які їх цінують студенти, перед вами:

Після завершення урочистої частини відбувся концерт.


Голова профбюро факультету Марія Кардаш виконала пісню «Човен».


Університетський колектив «На межі поміж» виконав танцювальний номер «Шарм».

КрНУ