Головна>Новини
КрНУНовини

Студенти КрНУ стали учасниками конгресу Української студентської ліги
16.12.21

Голова студентської ради КрНУ Єва Жилова-Вельтер і в.о. голови студентського профкому КрНУ Ілля Баранник (на фото) узяли участь в роботі конгресу Української студентської ліги (УСЛ), який проходив минулого тижня у Львові. Учасники конгресу звернулися до прем’єр-міністра України з пропозицією скасувати Постанову Кабінету Міністрів України №497, якою передбачена атестація здобувачів освіти шляхом складання єдиного державного кваліфікаційного іспиту. На думку учасників конгресу, зазначена постанова суперечить п.2 ст.45 ЗУ «Про вищу освіту».

Конгрес у Львові тривав три дні. Участь у його роботі узяли представники 51-го університету України. На конгресі обговорювались питання студентського самоврядування та проблеми, які виникли після запровадження єдиного фахового вступного випробування (ЄФВВ), єдиного вступного іспиту (ЄВІ) та єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ).

У перший день конгресу відбулися дві взаємопов’язані панельні дискусії – «Регіональна молодіжна політика: завдання та виклики для влади» і «Регіональна молодіжна політика: завдання та виклики для представників молоді». Їх учасниками стали: Софія Курман – керівниця відділу молодіжної політики ЛОДА; Андрій Москаленко – перший заступник міського голови Львова; Любомир Сопільник – радник голови ЛОДА з молодіжної політики; Олександр Николяк – начальник управління молодіжної політики ЛМР; Олексій Каленіченко – голова студентського уряду ЛНУ ім. І. Франка; Євген Щербак – секретар Ради засновників «УСЛ»; Максим Курка – голова студентського парламенту КНУ ім. Т. Шевченка; Андрій Панасюк – ініціатор створення Молодіжної Ради при ЛОДА.

Робочі засідання конгресу проходили у Львівській міській раді (велика сесійна зала) та у Львівському національному університеті ім. І. Франка. Перед учасниками конгресу виступили міський голова Львова Андрій Садовий, а також голова Львівської обласної державної адміністрації Максим Козицький. У панельних дискусіях узяли участь народні депутати-члени Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій: Наталія Піпа, Ростислав Павленко, Сергій Колебошин.

Під час дискусій учасники конгресу обговорювали ситуацію, яка склалася після запровадження для здобувачів освіти єдиного фахового вступного випробування (ЄФВВ) та єдиного вступного іспиту (ЄВІ). Зокрема пролунала така думка:

– Через введення кілька років тому єдиного вступного іспиту (ЄВІ) з іноземних мов при вступі до магістратури, в усіх університетах України зменшився контингент магістрів через неможливість набрати необхідні бали при вступі. Це сприяє стрімкому виїзду української молоді на навчання до магістратури закордонних університетів, адже практики складання вступних іспитів на державному рівні немає більше у жодній країні світу (наведене формулювання внесене до фінальної резолюції конгресу УСЛ).

Окрема дискусія відбулася щодо запровадження Єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ) для здобувачів освіти. Після дискусії з нардепами-членами Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій студенти-учасники конгресу ухвалили резолюцію щодо Єдиного державного кваліфікаційного іспиту.

Нижче наведена резолютивна частина звернення конгресу УСЛ до прем’єр-міністра України:

– Українська студентська ліга звертається до Вас з проханням:

1. Скасувати Постанову Кабінету Міністрів України від 19 травня 2021 року № 497 «Про атестацію здобувачів ступеня фахової передвищої освіти та ступенів вищої освіти на першому (бакалаврському) та другому (магістерському) рівнях у формі єдиного державного кваліфікаційного іспиту» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/497-2021-%D0%BF#Text) як таку, що суперечить п. 2 ст. 45 «Зовнішнє незалежне оцінювання» Закону України «Про вищу освіту».

2. Дотримуватися Закону України «Про вищу освіту», зокрема п.3 ст. 2 «Законодавство України про вищу освіту», де передбачено, що: «Права закладу вищої освіти, що визначають його автономію, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені іншими законами чи нормативно-правовими актами».

3. Залучати до формування порядків та формату тестувань студентів та професорсько-викладацький склад закладів вищої освіти для врахування спеціалізацій магістерських програм.


Зазначаючи, що Постанова Кабміну № 497 суперечить п.2 ст.45 ЗУ «Про вищу освіту», конгрес УСЛ посилається на те, що порядок атестації, передбачений постановою, утричі скорочує для здобувачів освіти термін ознайомлення з програмами кваліфікаційних іспитів – у порівнянні з нормою, передбаченою п.2 ст.45 ЗУ «Про вищу освіту».

Нижче наведений фрагмент аргументації, використаної конгресом УСЛ у зверненні до прем’єр-міністра:

– Зокрема, п.12 «Порядку атестації здобувачів ступеня фахової передвищої освіти та ступенів вищої освіти на першому (бакалаврському) та другому (магістерському) рівнях у формі єдиного державного кваліфікаційного іспиту», суперечить Закону України «Про вищу освіту», а саме його норма:

«п.12. Програма кваліфікаційного іспиту затверджується відповідальними державними органами та оприлюднюється на офіційних веб-сайтах державного органу та закладів освіти, які здійснюють підготовку фахівців за такою спеціальністю та рівнем освіти (крім інформації з обмеженим доступом), не пізніше ніж за шість місяців до проведення кваліфікаційного іспиту»

не відповідає п.2 ст. 45 «Зовнішнє незалежне оцінювання» Закону України «Про вищу освіту», а саме:

«п.2. Зовнішнє незалежне оцінювання здійснюється на основі програм зовнішнього незалежного оцінювання, затверджених центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки. Зміст програм зовнішнього незалежного оцінювання має відповідати стандартам освіти відповідного рівня та/або професійним стандартам і бути доступним для ознайомлення не пізніше ніж за 18 місяців до проведення зовнішнього незалежного оцінювання».


Конгрес УСЛ дійшов висновку, що навіть при запровадженні ЄДКІ, магістранти мають складати його не раніше, ніж через 18 місяців після оприлюднення програм кваліфікаційних іспитів за відповідними програмами.

Нижче наведений фрагмент резолюції конгресу УСЛ:

– Відповідно п. 2 ст. 45 Закону України «Про вищу освіту», зобов’язувати магістрантів складати ЄДКІ за оприлюдненою програмою законно не раніше, ніж через 18 місяців від дати оприлюднення програми ЄДКІ, тобто:

– не раніше 11 квітня 2023 року за спеціальностями «Право» та «Міжнародне право»;

– не раніше 18 квітня 2023 року за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування»;

– не раніше 20 жовтня 2022 року за спеціальністю «Ветеринарна медицина».

Українська студентська ліга наполягає, що Єдиний державний кваліфікаційний іспит (ЄДКІ), від якого тепер залежатиме диплом студента, не має відбуватися з порушенням Закону України «Про вищу освіту».
КрНУ