Головна>Новини
КрНУНовини

Консультантка Фонду ООН UNFPA розповіла студентам КрНУ як протидіяти насильству
20.12.21


17 грудня на базі кафедри психології, педагогіки та філософії КрНУ відбулася зустріч здобувачів вищої освіти з муніципальною консультанткою Фонду ООН у галузі народонаселення UNFPA. Тема дискусії – форми сексуального насильства та сучасні методи запобігання таким випадкам, зокрема нові додатки, завдяки яким можна швидко викликати допомогу. Зустріч зі студентами провела тренерка Юлія Єфремова. З липня 2021 року вона – муніципальна консультантка Фонду ООН у галузі народонаселення UNFPA у Кременчуці. Захід в університеті пройшов у рамках проекту UNFPA «Міста і громади, вільні від домашнього насильства». Його мета – інформування громадян про форми протидії насильству та розбудова муніципальних систем запобігання і протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі.Юлія Єфремова розповіла студентам про такі форми насильства, як сексуальна наруга, сексуальна експлуатація, сексуальні домагання, та дала визначення цих понять. Вона підкреслила, що сексуальна наруга та експлуатація можуть мати місце саме в робочих колективах, де один співробітник за статусом має певні переваги перед іншим і використовує це. Також це може статися між співробітником гуманітарної організації та одержувачем допомоги, коли співробітник використовує своє становище задля здійснення сексуальної експлуатації чи наруги.


Тренерка повідомила, що у фонді UNFPA нульова толерантність до будь-яких проявів сексуального насилля – співробітника, який вчинив його, звільняють. А співробітник фонду, який знав про факт сексуального насильства, але не повідомив про це керівництву, отримує догану. На прикладі фонду, тренерка пояснила, як варто чинити у випадках, коли ви стали свідком сексуального насильства, і запитала студентів, як би вони діяли у такій ситуації? Обговорення методів протидії сексуальному насильству визвало жваву дискусію. Зокрема, студенти сумнівалися, чи варто у таких випадках втручатися, адже це може бути небезпечно. Юлія Єфремова запропонувала переглянути відеоролик щодо протидії сексуальному насильству, зроблений на замовлення корпорації L’oreal. Студенти отримали нагоду побачити, як у неконфліктний спосіб втрутитись у ситуацію і допомогти жертві, не провокуючи при цьому нападника.

Також тренерка запропонувала студентам переглянути популярний відеоролик, де на прикладі чайної церемонії пояснювалась різниця між чемною пропозицією і насильницькими діями – ви можете запропонувати людині склянку чаю, вона вип’є, якщо захоче, але ви не можете силоміць заливати в людину чай, який вона не хоче пити. Те саме і з сексуальним насильством – змушувати людину роботи те, що вона не хоче, це насильство:
Юлія Єфремова розповіла студентам про новий додаток SAFEUP. Його розробили ізраїльтяни, з листопада 2021 року він запрацював в Україні, доступний на App Store та Google Play. Завдяки SAFEUP, жінки, які потрапили у біду, можуть отримати допомогу від інших жінок-захисниць (guardians). SAFEUP відстежує геолокацію і показує, де знаходяться найближчі жінки-захисниці, яким можна зателефонувати і попросити про допомогу. Вони можуть приїхати самі або викликати вам на допомогу поліцію.


Тренерка наочно показала (на фото), як працює додаток SAFEUP, прямо з аудиторії зателефонувавши найближчій жінці-захисниці. Та одразу відповіла і підтвердила, що може приїхати на допомогу.

Крім випадків сексуального насильства, доповідачка розповіла слухачам також про домашнє насильство та способи протидії йому.

Після завершення зустрічі, муніципальна консультантка Юлія Єфремова зазначила:
– Наша мета – підвищення обізнаності громадян у поняттях сексуальної експлуатації, сексуального домагання та сексуальної наруги. Ми звертаємо увагу на те, що сексуальна наруга та сексуальна експлуатація можуть чинитися виключно у професійних колективах, там, де один співробітник може мати перевагу над іншим і скористатися цим. Тому ці два поняття відрізняються від поняття сексуальних домагань, де все може відбуватися між рівними за статусом людьми або взагалі між незнайомими. У нашому фонді, в робочих колективах, нульова толерантність до проявів сексуальної експлуатації та наруги. На прикладі нашого фонду я розповіла студентам, як діяти у випадках сексуального насильства на роботі. А на прикладі ролика L’oreal я показала, як делікатно та неагресивно діяти, якщо ви стали свідком сексуального насилля. Для мене було важливо розповісти студентам про ці поняття, пояснити, як діяти, та переконатися, що спілкування пройшло продуктивно і вони засвоїли те, про що я розповідала.

Науковці кафедри спілкуються з доповідачкою.


Науковці КрНУ дали оцінку заходу:

Зав. кафедри психології, педагогіки і філософії КрНУ доцент Руслана Білоус:


– Мета заходу – профілактика і попередження сексуальних домагань у нашому закладі вищої освіти. Вважаю доцільним співпрацювати з даним фондом і надалі, щоб розповсюджувати ці знання в контексті психологічної просвіти. З представником фонду досягнута домовленість про подальшу співпрацю, думаю, вже у березні-квітні за її участі у нас буде наступна зустріч зі студентами. На мою думку, це доцільно робити по факультетах, щоб усі студенти були задіяні у таких просвітницьких заходах, аби підвищувати рівень психологічної просвіти у контексті проблеми насилля.

Доцент кафедри психології, педагогіки та філософії Олена Беспарточна:


– Проведений захід був спрямований на підвищення обізнаності насамперед наших студентів спеціальностей «психологія» та «педагогіка», бо для них це одне з профільних завдань. Адже ці дві спеціальності орієнтовані на взаємодопомогу і взаємодію у системі «людина-людина». Тема сьогоднішньої зустрічі – проблеми насилля, зокрема сексуального, і дуже важливо, що спікер повідомила студентам, які існують способи попередження випадків сексуального насильства, як йому протидіяти, також вона повідомила про сучасні додатки, встановлені у смартфонах, щодо допомоги при кризових станах. Спікер також розповіла, як нам, громадянам, діяти так, щоб не викликати на себе агресію, якщо ми стали свідками випадку насильства. Окремо спікер повідомила студентам телефон гарячої лінії, куди можна звернутися, якщо ви стали свідком випадку насильства або його жертвою. Дуже важливо, що спікер зарядила студентів на позитив, на те, що ми все можемо, все у наших силах! Тому це була дуже корисна зустріч для нашої молоді, для підвищення їхньої обізнаності не лише щодо сексуальних відносин, а й взагалі відносин між людьми.

КрНУ