Головна>Новини
КрНУ


Новини

Захід, присвячений ювілею дослідника Голодомору-геноциду 1932-33рр. «ДЖЕЙМС МЕЙС- ЛЮДИНА І ВЧЕНИЙ: ФАКТИ І ЦІННОСТІ»
25.03.22

Студенти університету - стипендіанти Міжнародного Фонду імені Катерини Ковшевич разом з дослідницею історії Голодомору-геноциду української нації професором Ганною Капустян провели захід, присвячений ювілею дослідника Голодомору-геноциду 1932-33рр. «ДЖЕЙМС МЕЙС- ЛЮДИНА І ВЧЕНИЙ: ФАКТИ І ЦІННОСТІ».

Джеймс Мейс (1952–2004) – американський історик, голова Комісії Конгресу США зі збору свідчень очевидців голодомору-геноциду, автор безлічі публікацій про Голодомор. Він перейнявся трагічною долею українського народу та його болями так беззастережно, що понад 16 років тому переїхав в Україну й почав жити тут як пересічний громадянин, як звичайний київський професор.

Джеймс Мейс давав змогу людству вперше задуматись над тим, що це означає - Голодомор як геноцид і постгеноцидне суспільство. Думаю, що цей термін, сформульований Джеймсом, якнайточніше відтворює той стан, у якому ми зараз знаходимось, і якнайкраще пояснює, чому ми опинились у такому становищі. Дослідженню цього злочину проти людства Джеймс Мейс присвятив більшу половину свого життя - більше 70 публікацій у США та Україні, щотижневі колонки в газеті “День”, починаючи з 1998 р., редагування англомовних перекладів “Політичної думки” і багато іншого, бо все це було його життям. Цим він шукав ключ до “скриньки Пандори історії України, для того, аби зачинити цю скриньку назавжди” (Ліна Костенко). Український Голодомор, спланований, чітко організований, спрямований на винищення мільйонів, пролягає саме між такими катеґоріями.

У 1982 році на міжнародній конференції про Голокост і Геноцид Мейс сказав: “Щоб централізувати повну владу в руках Сталіна, потрібно було вигубити українське селянство, українську інтеліґенцію, українську мову, українську історію в розумінні народу, знищити Україну як таку. Калькуляція дуже проста і вкрай примітивна: немає народу, отже, немає окремої країни, а в результаті — немає проблем”.

У 1984–1985 рр. Мейс організував дослідницьку програму «Усна історія українського голоду 1932–1933 рр.». Згодом, 1990 р., Конгрес США видав тритомну «Усну історію українського голоду 1932–1933 рр.», у якій на 1800 сторінках були зібрані свідчення 210 людей із різних областей України.

Що зробив Джеймс Мейс? Насамперед, він шукав вакцину проти історичного безпам’ятства та паралічу. І йому це вдалося – маємо численні матеріали, свідчення, архіви.

Кожного року останньої суботи листопада мільйони українських чоловіків і жінок запалюють свічки. Багато хто з них — так само, як і я – в цю мить згадують людину, яка започаткувала акцію «Запали свічку». Цю людину звали Джеймс Мейс. Не будучи етнічним українцем, він так полюбив Україну, що її пам’ять і біль стали його власними.

Джеймс Мейс присвятив життя дослідженню однієї з найстрашніших трагедій світу – Голодомору 1932-1933 років в Україні. Він визначив Голодомор як геноцид українського народу. Завдяки його подвижницькій праці світ дізнався правду – і взагалі дізнався про Голодомор.

Покинувши земне життя, Джеймс Мейс залишився з Україною навіки - за його заповітом його поховали в Києві, на Байковому кладовищі, в українській землі. Він став частиною нашої історії і нашого майбутнього.

Яна Козаченко, стипендіантка ККФ.

КрНУ