Головна>Новини
КрНУ

Новини

Візит делегації КДУ до Матея Бела та підписання Великого Договору про співпрацю із словацьким університетом!
03.02.10
18-22 січня відбувся візит делегації Кременчуцького Державного університету імені Михайла Остроградського до Університету Матея Бела, що знаходиться в місті Банська Бистріца, Словацька республіка. Університет Матея Бела є одним із провідних університетів Словаччини в галузі природничих та економічних наук, і був вибраний урядом Словаччини як базовий для навчання державних службовців після вступу країни до Європейського Союзу. До складу української делегації входили Ректор КДУ Михайло Загірняк, декан факультету менеджменту Андрій Почтовюк та координатор міжнародних програм університету Валентина Підліснюк.Відвідання факультету політичних наук

Головною метою візиту було підписання Великого Договору між двома університетами, що базується на співробітництві, зафіксованому в двосторонніх договорах між факультетом природних ресурсів КДУ та факультетом природних ресурсів МБУ, факультетом менеджменту КДУ та факультетом економіки МБУ, факультетами менеджменту та юридичним КДУ та факультетом політичних наук МБУ. Згідно правил вищої освіти в Словаччині, як і в інших країнах Європейського Союзу, підписання повномасштабного Великого Договору є можливим, коли існує двостороння співпраця як мінімум між трьома факультетами дружніх університетів. В минулому 2009 році цю умову було виконано, підписано три двосторонні договори, в рамках яких відбулися візити українських вчених до Словаччини в березні та червні, та словацьких викладачів до України у вересні; також студенти природничого факультету пройшли літню практику на базі природничого факультету МБУ.Підписання Угоди про співпрацю

Враховуючи високий рівень співробітництва та виконання умов ЄС, словацька сторона запросила делегацію від КДУ до Банської Бистриці в січні 2010 для того, щоб в урочистій обстановці на Вченій Раді університету підписати Великий Договір на рівні ректорів університетів. Підписання Договору відбулося 20 січня в присутності представників вченої ради МБУ: ректорки МБУ ,професора Беати Косової, проректорки з педагогічної діяльності, професора Мілоти Ветракової, декана факультету природничих наук професора Альфонса Гайдоша, продекана з міжнародної діяльності, доцента Романа Альберти. Під час підписання договору були також присутні представники делегації КДУ. Від КДУ Великий договір підписав Ректор КДУ, професор Михайло Загірняк, а від словацької сторони Ректорка Беата Косова.

Договір передбачає розвиток багатостороннього співробітництва в сфері освіти, науки, впровадження, створення спільних магістерських та аспірантських програм, обмін делегаціями викладачів та студентів, спільну літню практику, участь в конференціях, а також організацію власних україно-словацьких конференцій, перша з яких для молодих вчених запланована 15 квітня на факультеті природничих наук університету Матея Бела в Банській Бистриці. Великий Договір передбачає, що до програм співробітництва можуть залучатися представники інших факультетів університетів, крім тих, що мають договори про двостороннє співробітництво.
Підписання такого Великого договору дозволяє готувати пропозиції для підтримки різноманітних ініціатив дружніх університетів на рівні Європейських структур та посольств обох країн.
Робоча зустріч на факультеті економіки


Члени української делегації провели також переговори на факультеті природничих наук, де було обговорено «дорожню карту» співробітництва на 2010 рік. Заходи на цей рік включають, крім участі в конференціях молодих вчених в Кременчуці та Банській Бистриці студентів дружнього університету, продовження співробітництва під час літньої практики. Цього року планується, що вже у травні студенти-екологи із Банської Бистриці пройдуть практику з питань біологічних ресурсів в Кременчузі , а наприкінці червня студенти-екологи з КДУ пройдуть літню практику в Банській Бистриці, де, крім іншого, будуть продовжувати дослідження із впливу автомобільного транспорту на стан навколишнього середовища, що були започатковані минулого року, і ознайомляться з ландшафтною екологією та станом біорозмаїття Середніх Татр, де розташоване місто Банска Бистріца.
Зустріч із мером Банської Бистриці та депутатами місцевих зборів


Також протягом візиту відбулися консультації на факультеті економіки МБУ, що співпрацює з факультетом менеджменту КДУ. Однією із подій в рамках співробітництва між цими факультетами буде організація та проведення двостороннього Круглого столу « Механізми торгівлі квотами в рамках впровадження Кіотськоьго протоколу», що відбудеться 22 червня 2010 року на факультеті економіки МБУ. Ідею підтримали декан факультету економіки, професор Марія Урамова та про декан із міжнародного співробітництва доцент Пітер Криштофек. На круглому столі планується представити магістерські роботи, що виконується в КДУ на факультеті менеджменту з економічних питань впровадження Кіотського протоколу. Словацькі аспіранти та викладачі представлять власні дослідження з розробки менеджменту торгівлі квотами.
А восени декан факультету економіки професор Марія Урамова планує відвідати Кременчук разом із викладачами та студентами економічного факультету.
Ще одним внеском до плану двостороннього співробітництва між університетами стало обговорення можливих спільних заходів та співробітництва на факультеті політичних наук, який був представлений продеканом з питань міжнародного співробітництва Броніславом Ковачиком. Цей факультет МБУ є досить молодим (факультет засновано 1992 року), проте одним із найкращих факультетів з підготовки дипломатичних представників та майбутніх працівників державних установ в Словаччині. Активним є тут студентство: на факультеті діє три молодіжні організації, що спрямовують зусилля на підтримку ініціатив Європейського союзу та Євроатлантичної співпраці, студенти організовують зустрічі із представниками Посольств, акредитованих в Братіславі, зокрема, досить активно співробітничають з Посольством Франції в Словаччині. Як результат, факультет отримав фінансову підтримку від Уряду Франції на створення спільної магістерської програми з міжнародних відносин із університетом Версалю.
Іншим важливим напрямком наукової та навчальної діяльності факультету є вивчення питань безпеки держави: політичної, економічної, екологічної. З точки зору екологічної безпеки держави викладачі факультету зацікавилися науковими дослідженнями з питань змін клімату, що наразі проводяться в КДУ на факультетах екології та менеджменту, і висловили зацікавленість у проведенні телемосту із українськими студентами та викладачами, залучаючи можливості посольства США в Україні та в Словаччині. Можливо, саме цей напрямок буде основним у двосторонньому науковому співробітництві?
Зустріч із керівництвом факультету природних ресурсів


Ректор КДУ професор Михайло Загірняк запросив Ректорку університету МБУ пані Косову, деканів факультетів природних наук, економіки та політичних наук, студентів МБУ до Кременчука восени 2010 року для прийняття участі в урочистостях за нагоди 50-річчя КДУ, що заплановані на першу декаду жовтня. Запрошення було з вдячністю прийняте.
В останній день візиту українську делегацію було запрошено до Мерії міста Банська Бистриця, де відбулася зустріч з мером міста паном Іваном Сактором, членами сенату міста та державними службовцями. Мер Сактор розповів про історію міста Банська Бистриця, головні соціальні та економічні ініціативи, що наразі впроваджуються в регіоні. Дуже цікавим виявився факт участі студентської молоді Банська Бистриця в управлінні містом, зокрема, протягом одного дня кожного року молодь має можливість повністю керувати містом. Мер Сактор відзначив, що ця ініціатива виявилася надзвичайно корисною для заохочення молодих людей залишатися після закінчення університету в місті. Після закінчення зустрічі ректор Загірняк та мер Сактор дали інтерв’ю регіональному телебаченню та відповіли за запитання журналістів.
Зустріч із мером Банської БистриціРектор Кременчуцького державного університету імені Михайла Остроградського Михайло Загірняк та мер міста Банська Бистріца Іван Сактор

В цілому можна заключити, що всі цілі візиту було успішно виконано, тепер слід чекати на візити словацьких колег до Кременчуцького державного університету, перший з яких розпочнеться 1 лютого візитом доцента Еви Стребової з факультету природничих наук.
Валентина Підліснюк, професор кафедри екології КДУ.
КрНУ