Головна>Новини
КрНУНовини

Кафедра ФГЮН провела тематичний круглий стіл «Український конституціоналізм: історія становлення та перспективи розвитку»
26.12.22

До 350-річчя творця першої української Конституції гетьмана Пилипа Орлика, кафедра фундаментальних і галузевих юридичних наук (ФГЮН) КрНУ провела тематичний круглий стіл «Український конституціоналізм: історія становлення та перспективи розвитку». Захід проходив у DC-офісі Кременчуцького національного університету 23 грудня. До нього долучились провідні правники України, здобувачі вищої освіти за спеціальністю 081 «Право», фахівці видавництва «Кліо». Гостею та запрошеним спікером стала всесвітньо відома історикиня, докторка історичних наук, лекторка Українського наукового інституту Гарвардського університету Тетяна Таїрова-Яковлєва*.

З вітальною промовою до учасників круглого столу звернулась декан факультету права, гуманітарних і соціальних наук, д.пед.н., професор Тамара Поясок. Вона наголосила, що захід проводиться в межах загальнодержавного порядку відзначення пам’ятних дат і ювілеїв на 2022-2023 роки, затвердженого постановою Верховної Ради України № 1982-IX (від 17.12.2021р).

Професор Поясок підкреслила важливість таких зустрічей в умовах військової агресії Росії проти України, та зауважила, що ім’я дружини гетьмана Пилипа Орлика Ганни Герцик тісно пов’язане з Кременчуччиною. Донька полтавського полковника та генерального осавула Павла Герцика Ганна Герцик володіла тут кількома селами. Наразі у селі Орлик встановлено пам’ятний камінь з відповідним написом: «Творцю першої у світі демократичної конституції гетьману Пилипу Орлику, ім’ям якого названо село». Професор Тамара Поясок зазначила, що це підкреслює тяглість історичної пам’яті мешканців регіону, а також їх глибоку пошану та вдячність як до особи гетьмана, так і до справи його життя. На завершення декан факультету побажала учасникам заходу плідної роботи та цікавих дискусій.

Модератором круглого столу став к.юр.н., доцент кафедри ФГЮН Валерій Шаповал, який одразу налаштував усіх на атмосферу дружнього спілкування. Доцент Шаповал зазначив, що в межах круглого столу передбачається обговорення наступних питань:

– писемні пам’ятки як основне джерело відомостей про історичні засади українського конституціоналізму;

– ідеологія сучасної Конституції України;

– розвиток конституціоналізму в Україні як невід’ємного елемента сучасної правової культури.

Валерій Шаповал підкреслив, що сучасні внутрішні та зовнішні виклики роблять досить складним прогнозування перспектив конституційного процесу на сучасному історичному етапі розвитку Української держави. Саме тому важливо винести корисний досвід із попередніх періодів конституційного реформування в Україні.

Заступник директора видавництва «Кліо» Володимир Ярошенко представив доповідь на тему «Презентація ролі видавців у «війні за історію» представниками видавництва «Кліо». Він відзначив, що видавництво продовжує свою роботу та планує і надалі видавати нові книжки, зокрема і англійською мовою, для репрезентації України, її історії та політико-правових реалій – і в такий спосіб чинити інформаційний опір тим наративам, які стали історичним обґрунтуванням російської агресії.

«Кліо» – офіційний видавець наукового доробку всесвітньо відомої історикині Тетяни Таїрової-Яковлєвої* – запрошеного спікера круглого столу у Кременчуцькому національному університеті. Бібліотека кафедри ФГЮН КрНУ має ці видання, зокрема «Літопис Самійла Величка».

Довідково:

Тетяна Геннадіївна Таїрова-Яковлева* – історикиня, докторка історичних наук, колишня професорка кафедри історії народів країн СНД Інституту історії Санкт-Петербурзького державного університету (СПбДУ). Ініціаторка створення й очільниця (з 2004 по 2022 рр.) Центру з вивчення історії України Інституту історії СПбДУ. Дослідниця історії України XVI—XVIII ст. Навчалася в аспірантурі Канадського інституту українських досліджень університету в Едмонтоні (Канада). Наразі читає лекції в Українському науковому інституті Гарвардського університету. 24 лютого 2022 року однією з перших засудила повномаштабне вторгнення Росії в Україну. 27 лютого підписала колективне антивоєнне звернення російської інтелігенції. У своєму відеозверненні жорстко засудила російське вторгнення і політику Росії.


https://www.youtube.com/watch?v=ovWPZjQFAeY

Тетяна Таїрова-Яковлєва представила на засіданні круглого столу доповідь «Конституція Пилипа Орлика та розвиток державотворчої думки Гетьманщини».

Завдяки використанню раніше невідомих архівних джерел, які вперше до наукового обігу ввела саме пані Тетяна, її виступ відзначився яскравим описом подій і людських доль, що створювало ефект повного занурення у тогочасні події та відчуття дотичності до процесу становлення та розвитку державотворчої думки Гетьманщини.

Доповідач зазначила, що орієнтуючись на кращі європейські зразки, український народ на своєму шляху до власної державності, до права самим організовувати владу, у дечому навіть випередив їх – зокрема Конституція Пилипа Орлика є документом, що наслідував римське право, закріплював сучасний поділ на гілки влади, внормовував відносини гетьмана та козацької старшини, а отже, може впевнено вважатись першою у світі конституцією.

Наталія Крестовська, д.юр.н., професорка, завідувачка кафедри морського права Національного університету «Одеська морська академія», представила доповідь «Історична конституція України: джерела та сутність».

Пані Наталія розповіла про конституційний процес, як сукупність усього набутого правового досвіду українським народом у вигляді таких відомих науковому світові пам’яток вітчизняної правової культури, як «Руська Правда», «Литовські статути», корпус документів Речі Посполитої, акти періоду козацької держави Гетьманщини тощо. Вона зазначила, що будь-яка конституція не є сталою, а розвивається разом із суспільством, рівень правосвідомості якого і уособлюють її норми.

Олег Марцеляк, д.юр.н., професор, завідувач кафедри конституційного права КНУ ім. Т. Шевченка, представив доповідь «Розвиток конституціоналізму в Україні в умовах російської агресії». Доповідач відзначив, що в умовах дії режиму воєнного стану існує специфіка роботи будь-якого органу державного управління, вчасне унормування якої як забезпечить належне функціонування самого органу, так і сприятиме швидкому відновленню та розвитку України у період післявоєнної відбудови.

Він підкреслив, що наразі суспільство, як ніколи раніше, зацікавлене у роботі Конституційного Суду України, здатного забезпечувати верховенство Конституції України, захищати конституційний лад держави, утверджувати права та свободи людини і громадянина. Проте сьогодні існує чимало проблем навколо органу конституційної юрисдикції, вирішення яких здатне задовольнити суспільний попит на справедливість і продемонструвати всьому світові високі стандарти конституційного судочинства.

Представлені доповіді викликали жваву дискусію не лише серед спікерів, а й серед студентів, які отримали можливість живого спілкування з відомими вченими задля професійного зростання в обраній юридичній сфері. У фіналі зустрічі спікери подякували організаторам за блискуче організований круглий стіл і висловили сподівання, що подібні заходи стануть доброю традицією!

На жаль, через відключення світла та інші об’єктивні причини не всі учасники змогли приєднатись до засідання круглого столу. Однак проведений захід став лише першим кроком у напрямку плідної співпраці науковців щодо наукового обґрунтування концепції сучасного конституціоналізму, а також прогнозування векторів конституційного розвитку України.

АНОНС

За результатами круглого столу, проведеного у Кременчуцькому національному університеті, планується видання колективної монографії з присвоєнням цифрового ідентифікатора DOI кожному розділу. Щиро сподіваємось, що не лише учасники круглого столу, а й інші бажаючі доєднаються до її написання! Більш детальна інформація представлена на сайті кафедри ФГЮН КрНУ https://pravo.kdu.org.ua.
КрНУ