Головна>Новини
КрНУ

Новини

Участь аспірантів КрНУ у програмі підвищення кваліфікації
30.08.11

Аспіранти нашого університету Катерина Лосіна, Дар`я Щербань (ІЕЕСУ) та Юрій Лосін (ФЕКІ) із 01.08 до 06.08. 2011 взяли участь у програмі підвищення кваліфікації "Енергоефективність виробничих процесів" м. Кассель (Німеччина). Даний семінар був організований Науковим центром "Схід-Захід" під керівництвом доктора Габріель Горцка.

Тематика семінару була різноманітною. Розглядалися основні питання енергоеффіціентності. Так, саме еффіціентність, оскільки це поняття розглядає не тільки ефективність впровадження нових проектів, але і враховує засоби і способи, які застосовуються у даному проекті. Велика увага приділялась способам виявлення потенційної енергії та розробці мір по її виробленню та застосуванні у виробництві. Були розглянуті питання отримання тепло- та електроенергії, виробництво та застосування холоду, наведені приклади енергоефіціентності процесів на практиці. Звичайно, важливу роль відіграє правильно організована система енергетичного аудиту. Приклади таких систем наші аспіранти могли спостерігати. На виробництвах Німеччини ретельно ведеться облік енергоресурсів, аналізується і навіть ведуться роботи по прогнозуванню: які саме енергоресурси знадобляться конкретному підприємству, наприклад, через 12 годин.

Університеті Касселя уже 40 років і він є універсальним, так як у ньому сконцентровані абсолютно різні інститути: архітектурний і фізико-технічний, математичний і музичний, економічний і хімічний, електротехнічний та інститут агрономії. І кожен із них займається розвитком Університету в цілому. На базі вузу за весь час його існування було створено більше 100 різних фірм, які займаються впровадженням у виробництво створених в Університеті проектів У даному семінарі брали участь представники дочірньої фірми Університету "Limon", які розказували про свої інноваційні розробки в області енергозбереження та енергоефіціентності виробничих процесів.

Здивувало те, що великі підприємства впроваджують проекти із високими капіталозатратами и з великим строком окупності. Як приклад, при вартості проекту 10 000 ?, економічний ефект складає близько 700-900 ? на рік, тобто строк окупності близько 10 років.

Окрім теоретичних курсів, було представлено обладнання лабораторій Університету, технічне оснащення яких, звісно, найвищого рівня. Усі установки, стенди та пристрої – сучасні, автоматизовані, програмовані, лабораторії – комп`ютеризовані.

Учасники семінару відвідали велику лабораторію Інституту електротехніки з професором Петером Захаріасом. Співробітники Інституту займаються питаннями відновлюваних джерел енергії, установкою сонячних колекторів, вітряних млинів, проблемами накопичення електричної енергії, а також силовою електронікою.

Для детального вивчення енергетичних процесів, розробки розумної системи контролю енергоспоживання створюються діючі моделі. Наприклад, для дослідження характеру навантажень житлового будинку в лабораторії використовуються реальні побутові прилади: холодильник, пральна та посудомийна машини, освітлювальні пристрої і т.д., які живляться як від традиційного джерела енергії, так і від альтеративних (вітряних генераторів, сонячних батарей).

Фахівці Інституту електротехніки займаються питаннями електромобільності. Розробляються машини гібриди. Під час простою гібридного авто у гаражі, його акумулятор підключений до мережі, він накопичує в собі електроенергію в ті моменти, коли в мережі немає іншого навантаження. А під час пікових навантажень накопичена енергія віддається споживачеві.

На дахах Університету розташовані сонячні батареї, які виробляють електричну енергії для потреб Університету, а також віддають її у міську мережу. Хотілося би відзначити, що у Німеччині серйозно займаються питаннями розвитку відновлюваних джерел енергії. На території Німеччини розташована велика кількість вітряних установок та сонячних колекторів.

Звісно, Кассель як географічний центр Німеччини, має не тільки більшу наукову базу, але і масу культурних та історичних пам`яток. Кожні п’ять років проходить міжнародна виставка сучасного мистецтва "Документа". Нижче наведені фото деяких експонатів.


Місто в обрамленні


Залізне дерево зі справжнім каменем

Нашим аспірантам вдалося побачити самий великий гірський каскадний парк Європи Вільгельмсхьое, на території якого розташований палац із картинною галереєю (роботи Рембрандта, Рубенса, Франса Халса).

А також штучно створені руїни лицарської фортеці Льовенбург.

Однією із відомих пам`яток є статуя Геркулеса, що височіє над Касселем, як символ міста.

Під час візиту до Німеччини наші аспіранти отримали безцінний досвід спілкування із закордонними колегами, ознайомилися із науковими досягненнями німецьких вчених в галузі енергозбереження, набули знань, які зможуть використовувати у своїй науковій діяльності, а також отримали масу позитивних вражень.
Хотілося б закликати студентів, аспірантів, молодих учених нашого університету активніше брати участь у різного роду міжнародних програмах, подавати заявки на закордонні стипендії і ґранти. Це дуже гарна можливість набути новий корисний досвід та знання, адже не дарма говорять: "Під лежачий камінь вода не тече".


Відділ міжнародних зв`язків

КрНУ