Головна>Новини
КрНУ

Новини

ІІІ Всеукраїнський з`їзд працівників освіти
07.11.11

ІІІ Всеукраїнський з`їзд працівників освіти

28 жовтня 2011 року за участю Прем’єр-міністра України Миколи Азарова та Міністра освіти і науки, молоді та спорту Дмитра Табачника відбулося пленарне засідання ІІІ Всеукраїнського з’їзду працівників освіти.

У його роботі взяли участь майже тисяча делегатів з усіх областей України – представники освітянської галузі, яких було обрано на регіональних конференціях, а також урядовці, народні депутати України, представники міністерств та відомств, громадських організацій, центральних та регіональних засобів масової інформації. Зокрема, 362 делегати представили середню школу, 34 – позашкільну освіту, 41 – професійно-технічну, майже 200 – вищу. Також були присутні понад 500 запрошених, серед яких дев’ять Героїв України, колишні міністри освіти, ветерани та вчителі-новатори.

У числі делегатів від Полтавщини був і ректор Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського професор Михайло Загірняк. За його словами основними документами, що розглядалися на з`їзді, стали проект Національної стратегії розвитку освіти в Україні на 2012-2021 роки та проект нової редакції Закону України «Про вищу освіту». Як повідомив Михайло Васильович, напередодні пленарного засідання відбулися засідання профільних секцій. Зокрема, секція «Вища освіта і наука» зібралася в КНУ імені Тараса Шевченка. Під час обговорення вищезазначених документів йшлося про найбільш актуальні проблеми українських ВНЗ. Зокрема, про доцільність повернення самостійності у фінансових питаннях. Існуючі спеціальні фонди ВНЗ мають перебувати під повним розпорядженням ВНЗ, а не Держказначейства, яке нині визначає куди і скільки зароблених навчальним закладом коштів має бути спрямовано і час від часу використовує їх для закриття «дірок» інших бюджетних установ. Багато запитань викликає наявність у законодавчому полі галузі вищої освіти різноманітних підзаконних актів, які нівелюють чинний Закон «Про вищу освіту». Саме тому, на пропозицію ректорів, ухвалення нового Закону має мати першочергову перспективу. До нього в учасників обговорення також є багато претензій та запитань, але в цілому документ може бути прийнятий. Серед пропозицій звучали такі: створити найкращі умови для двох- трьох ВНЗ України, які б отримали світовий рейтинг визнання; розтлумачити широкому загалу що собою являє оптимізація ВНЗ; визначитися хто має розробити й затвердити новий перелік професій, який би чітко визначав долю бакалавра, магістра тощо; передбачити у податковому законодавстві нормативи й пільги, які б заохочували меценатство у галузі вищої освіти.

Михайло Загірняк, зауважив, що не поділяє думки щодо створення тепличних умов для декількох ВНЗ, тому що проблеми такий підхід не розв’яже. Щоб мати світовий рейтинг, насамперед, необхідно плекати наукову еліту й створювати вітчизняні наукові школи з різних напрямів науки та підготовки фахівців, які б завоювали справжній авторитет у світі. Саме цим процесом нині найбільше й переймаються у Кременчуцькому національному університеті.

У цілому ж, проведення з’їзду та виступи державних діячів на ньому засвідчив тезу про те, що найбільш затратна галузь України – освіта рухається вперед, але у межах можливого, – наголосив Михайло Загірняк, ректор єдиного на Полтавщині класичного університету.

Прес-служба Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського

КрНУ