Головна>Новини
КрНУ


Новини

Стажування у США проф. Підліснюк В. В.
23.01.13
Стажування проходить в Університеті штату Канзас у невеликому університетському містечку Манхеттен, що налічує 52 000 жителів. Це перший університет США, заснований в 1863 році як Land Grant University для проведення досліджень та консультування населення, діяльність якого підтримувалася державним бюджетом США. На сьогодні бюджет університету формується як з коштів бюджету штату, так і за рахунок оплати студентів за навчання, грантів, виграних для проведення наукових досліджень та освітніх програм, внесків колишніх випускників університету та пожертвувань окремих осіб чи асоціацій. Згідно оцінки Прінстона (Prinston Review), Університет штату Канзас входить до десятки найкращих університетів США з технічних та сільськогосподарських наук; згідно огляду, представленого в US News and World report, університет входить до 75 найкращих університетів США.


В університеті навчається 23800 студентів з 50 штатів США та 90 країн світу, працють 4200 викладачів та наукових співробітників, найбільша кількість професорів Карнегі серед інших університетів США. Починаючи з 1916, університет постійно акредитується Вищою Комісією з навчання США, є національним лідером з кількості виграних студентами персональних грантів для навчання Phodes, Marchall, Truman, Goldwater,Udall. Університет складається з таких факультетів:

- архітектури;

- планування та дизайну;

- мистецтва та науки;

- бізнес-адміністрування;

- освіти;

- інженерний;

- гуманітарної екології;

- технології та авіації;

- ветеринарної медицини;

- сільського господарства.

В університеті діє 65 магістерських програм, 45 аспірантських програм, 22 сертифіковані випускні інтердисциплінарні програми та 250 бакалаврських програм. Оскільки університет належить до системи Land Grant Universities, то досить розвинутою є система «дорадництва», що надає послуги та консультації жителям штату в усіх 105 каунті (районах) штату Канзас.


Найбільш популярними та широко відомим в США і за кордоном є магістерські програми з архітектури та дизайну, інженерії та сільського господарства. Університет виконує дослідження на замовлення Міністерства оборони США, також тісною є співпраця з Агенцією з сільського господарства США. До складу університету входить одне з найбільших дослідницьких сільськогосподарських полів, де виконуються дослідження з вирощування біопаливних рослин. Також університет співпрацює з Агенцією з охорони довкілля США (офіс в Канзас-сіті), зокрема, дослідження спрямовані на вивчення екологічного впливу від забруднень на території так званого Трикутника трьох штатів (Канзас, Небраска та Міссурі), де раніше видобувалося кам’яне вугілля. Крім цього, дослідницькі роботи з охорони довкілля здійснюються на території Національного парку «Канза» , розташованого на території штату Канзас, що являє собою прерію. Парк є одним з шести найбільших парків США.

В університеті функціонує 475 різних студентських організацій та 20 спортивних клубів, в т.ч. 16 спортивних команд, що входять до складу так званої Великої конференції США. Кожен великий університет США має свої кольори та символ. Колір Університету штату Канзас – пурпоровий, символом є дика кішка.

Стажування проходить на факультеті інженерії, кафедрі хімічної інженерії та в центрі небезпечних відходів, під патронуванням директора центру, проф. Ларі Ерікссона (Larry Eriksson). За період перебування в Університеті відбувся ряд зустрічей, зокрема, проведено зустріч з проф. Джимом Стейченом (James Steichen), який викладає курс з природних ресурсів та сталості, і є керівником магістерської програми. Досягнуто домовленості, що проф. В. В. Підліснюк прочитає лекції в рамках цього курсу, починаючи з 22 січня, коли розпочинається весняний семестр, з таких тем: «Сталий розвиток – основні поняття», «Індикатори сталого розвитку», «Стале водоспоживання», «Стале сільське господарство».

Відбулася зустріч з проф. Джоном Харінгтоном (John Harrington) та професором Лізою Харінгтон (Liza Harrington), які працюють на факультеті інженерії та викладають, відповідно, курси «Глобальні екологічні зміни» та «Сталий розвиток». Було обговорено складові курсів, що викладаються в США та тих, що викладаються в Кременчуцькому національному університеті імені Михайла Остроградського. Американських колег ознайомлено із змістом нещодавно підготованого до публікації із співавторами посібника «Основи сталого розвитку». У процесі дискусії досягнуто домовленості розпочати роботу над доповненнями посібника розділами з питань глобальних екологічних змін, що будуть підготовані американськими колегами, та видати наступне видання книги англійською мовою. Також проф. Ліза Харінгтон запропонувала додати до посібника дані з нещодавно опублікованої в 10 томах Енциклопедії зі Сталого розвитку, що вийшла у видавництві Berkshire.


Було прийнято участь в щомісячному засіданні Консорціуму з охорони довкілля та сталості. Засідання проходило в інтернет режимі. Консорціум створено з метою досягнення реальних шляхів зі сталості в таких сферах, як відновлювальна енергетика, водні ресурси, матеріали та ресурси, й об’єднує представників університетів, громадських та державних організацій, експертів з екології, соціальних аспектів та економіки з штату Канзас та інших штатів США. Проф. В. В. Підліснюк ознайомила учасників інтернет-засідання із впровадженням завдань освіти для сталого розвитку в Європі та в Україні, розказала про впровадження курсів із сталого розвитку в Україні, зокрема в КрНУ, про ініціювання університетом конференцій зі сталого розвитку та з питань змін клімату, що проходять в Україні і Словаччині.

Було розпочато роботу з підготовки спільної публікації для журналу International Journal of Phytoremediation. Відбулося засідання ініціативної групи з підготовки спільного проекту з фіторемедіації із застосуванням міскантусу для ремедіації грунтів, забруднених важкими металами. У засіданні прийняли участь: проф. Ларі Ерікссон, проф. Лоуренс Девіс (Lawrence Devis), наукові співробітники університету Стейзі Хатчінсон (Stacy Hutchinsonта), Ганга Хетіарачі (Ganga Hettiarachchi).


ВІДДІЛ МІЖНАРОДНИХ ЗВ’ЯЗКІВ (за матеріалами проф. Підліснюк В. В.)

КрНУ