Головна>Новини
КрНУ


Новини

Виставка американських політичних карикатур в КрНУ
12.02.13
За сприяння посольства США в Україні студенти й працівники КрНУ отримали унікальну можливість познайомитися таким видом мистецтва як карикатура. Історичні американські карикатури, представлені на цій виставці, допоможуть відвідувачам більше дізнатися про історію Сполучених Штатів і зроблять для них екскурс в американське суспільство, зокрема у традицію використовувати гумор для сприяння політичним і соціальним процесам або для критики обраних лідерів.

Американська політична карикатура є цінним матеріалом для вивчення історії США. Еволюція політичної карикатури в північноамериканських колоніях Британії почалася з малюнка Бенджаміна Франкліна, одного з майбутніх “батьків-засновників” Сполучених Штатів Америки. Його найвідоміший малюнок було опубліковано в тижневику “Pennsylvania Gazette” у 1754 році у супроводі статті, яку Франклін написав з метою закликати американські колонії Британії до об’єднання проти французів під час Франко-індіанської війни. Карикатура зображує змію, розділену на кілька частин, кожна з яких має на собі ініціали однієї з британсько-американських колоній або регіонів. Під картинкою написано “Приєднуйся або помри”. Гримуча змія знову з’явилась під час американської революції проти британського панування на першому морському прапорі США, який і досі лишається діючим американським прапором, прийнятим для використання на кораблях флоту США.

“З’єднана” тепер змія стала символом єдності північноамериканських колоній у їхній війні за незалежність від Великобританії. І нині, через 258 років після її створення, північноамериканська гримуча змія продовжує бути канонічним малюнком і з’являється на багатьох сучасних політичних карикатурах.

У ХІХ столітті політична карикатура активно розвивалась і політичні карикатуристи використовували різні образи для уособлення Сполучених Штатів. Завдяки політичним карикатурам ці образи, особливо Дядечко Сем, стали дуже популярними і легко впізнаваними сьогодні майже для кожного. У 1828 році популярною мішенню для карикатуристів став Президент Ендрю Джексон. Опоненти прозвали його “віслюком”, образливо спотворюючи його прізвище. Замість того, щоб образитись, Джексон погодився з образом цієї тварини, яка тяжко працює, і вирішив використати його як символ своєї нової Демократичної партії. Через кілька десятиріч відомий американський карикатурист Томас Наст зробив “віслюка” постійним символом Демократичної партії і створив “слона” як символ Республіканської партії.

Сьогодні небагато художників працюють як політичні карикатуристи. Завдяки їм роль політичної карикатури у формуванні політичної культури досі залишається значною. На виставці представлені твори сучасного карикатуриста Девіда Хорсі. Девід Хорсі, визнаний і неймовірно талановитий політичний оглядач Los Angeles Times, належить до когорти карикатуристів, які впливають на сучасний світ. Він отримував нагороду від Національного Фонду Преси як карикатурист року, і багато інших нагород, включаючи перше місце у конкурсу «Кращий журналіст Заходу» за його колонки про президентські вибори у США у 2008 році. Захоплююча робота пана Хорсі приводила його до Європи, Японії, Мексики та України. Він видав сім публікацій за своїми карикатурами.

Побачити виставку карикатур можна в читальному залі бібліотеки першого корпусу.

ВІДДІЛ МІЖНАРОДНИХ ЗВ’ЯЗКІВ

КрНУ