Головна>Новини
КрНУ


Новини

Стажування проф. Підліснюк В. В. в Університеті Канзасу (США)
18.02.13
Лекції з курсу «Основи сталого розвитку» викладалися з 22 січня до 12 лютого для студентів спеціальності «Основи природокористування та охорона довкілля» у рамках обов’язкового курсу «Природокористування та сталий розвиток». Навчатися на цій спеціальності як другій основній з отриманням другого диплому можуть студенти після двох років навчання в університеті, вивчивши обов’язкові курси з «Основ екології», «Макроекономіки» та «Основ статистики» та додатково оплативши вартість навчання.


У групі студентів, для яких викладався курс, були студенти біологічного, інженерного, агрономічного, хімічного та географічного факультетів. Лекції читалися у співпраці з професором факультету інженерної агроекології Джимом Стейченом. Було прочитано лекції з питань історії становлення сталого розвитку та основних екологічних, економічних та соціальних загроз розвитку, індикаторів сталого розвитку та сталого використання водних ресурсів. Детально було представлено питання водного менеджменту у басейні річки Ельби при впровадженні Рамкової Водної Директиви Європейського Союзу, як позитивний приклад впровадження сталого водокористування, та водного менеджменту в басейні озера Арал, як негативний приклад управління в галузі водних ресурсів, що призвів до екологічної катастрофи в регіоні. Було проведено опитування студентів з основних пріоритетів сталого розвитку в США та штату Канзас. Студенти виконали домашні завдання з визначення основної екологічної проблеми штату Канзас, шляхів вирішення та вибору індикаторів сталого розвитку регіону.

Закінчено підготовку спільної публікації «Огляд використання міскантусу як біопаливної рослини другої генерації для процесу фіторемедіації» («Review of Miscanthus as a second generation biofuel crop for phytoremediation») у співавторстві з проф. Ларрі Еріксоном та проф. Лоуренсом Девісом. Статтю надіслано для публікації в журнал «International Journal of Phytoremediation», США.


Спільно з проф. Ларрі Еріксоном підготовлено тези доповідей для двох конференції з питань сталого розвитку в м. Кременчуці (Україна), для Міжнародної конференції з питань сталого сільського господарства (Хорватія) та для 10-ї Міжнародної конференції з питань ремедіації (США).

Проф. Підліснюк В. В. відвідала шість лекцій курсу «Глобальні екологічні зміни та відповідь людства», які викладає проф. Джон Харінгтон. Зокрема, лекції стосувалися таких тем, як «Причини змін клімату», «Наслідки змін клімату», «Вплив змін клімату на водні ресурси», «Геологічні та географічні явища, які підтверджують зміни клімату», «Мітигаційні дії для боротьбі із змінами клімату», «Глобальні зміни земельних ресурсів» . Під час викладання курсу проф. Джон Харінгтон використовував фільми та відео сюжети з питань змін клімату, а також звіти Комісії з питань змін клімату. У рамках курсу студенти мають прочитати чотири обов’язкових підручника, виконати дві контрольні роботи та приготувати проект із глобальних змін в обраній країні світу.

Під час робочих зустрічей з проф. Джоном Харінгтоном обговорено результати наукової роботи, що виконується в Кременчуцькому національному університеті аспіранткою Юлією Мельник (науковий керівник проф. Підліснюк В. В.) з питань впливу змін клімату на якість водних ресурсів в Україні. Дослідження зацікавили проф. Харінгтона, оскільки у світовій літературі представлено мало даних із впливу змін клімату в країнах Східної Європи та в Україні зокрема. Досягнуто домовленості про написання спільної публікації після доопрацювання наукових результатів.

12 лютого проф. Підліснюк В. В. взяла участь у щомісячному засіданні Консорціуму з охорони довкілля та сталості. Засідання проходило в Інтернет-режимі. Директор із сталості Університету штату Канзас доцент Бенджамін Чампіон розповів учасникам засідання про ініціативи із впровадження освіти для сталого розвитку в університеті, що плануються впроваджувати в 2013 – 2014 роках. Проф. Підліснюк В. В. ознайомила учасників із курсом лекцій, які викладалися в Університеті штату Канзас, та з ініціативами стосовно співробітництва з КрНУ. Отримано пропозицію для КрНУ приєднатися до Консорціуму з охорони довкілля та сталості (безоплатно) та приймати участь в подальших засіданнях Консорціуму в Інтернет-режимі.

Продовжено роботу в складі ініціативної групи для підготовки сумісного проекту з фіторемедіації. Протягом звітного періоду відбулося чотири засідання ініціативної групи в складі проф. Ларі Ерікссона, проф. Лоуренса Девіса, доцента Ганга Хетіарачі, доцента Крека Рузебума, розпочалася підготовка тексту пропозиції.

Проф. Підліснюк В. В. відвідала департамент механічної та ядерної енергії й оглянула лабораторію детектування радіоактивних елементів і ядерного аналізу. Лабораторія вступила в дію з жовтня 2012 року і є третьою за точністю аналізу та можливостями детектування ядерних часток у США і виконує роботи для прикордонних установ, портів, аеропортів для виявлення можливого ввозу на територію США радіоактивних елементів. Відвідання лабораторії пройшло за сприяння її співробітника, кандидата фізико-математичних наук Філіпа Угоровського. У лабораторії разом із науковими співробітниками працюють студенти (магістри та бакалаври), силами яких було виготовлено певну кількість обладнання.
14 лютого Канзаський університет святкував 150-річчя від дня відкриття першого коледжу університету. Важливо підкреслити, що декрет із заснування університету, виданий 16 лютого 1863 року Парламентом штату Канзасу, був першим декретом після громадянської війни у США. З нагоди святкування 150-річчя університету відбулося святкове засідання за участю губернатора штату Канзас, Голови Палати Представників штату, Президента університету, у якому взяли участь голови студентських організацій університету різних років. У своїх доповідях вони відмітили, що за ініціативи та фінансової підтримки студентів було побудовано нове приміщення бібліотеки, спортивний комплекс, проведено реставрацію першої будови університету, запроваджено електронний кругообіг паперів, що стосуються навчального та дослідницького процесів.


Вхід на святкування річниці університету був вільним, у святкуванні брали участь теперішні студенти, а також випускники різних років разом із сім’ями. Президент університету відзначив у доповіді, що наразі в університеті є випадки, коли п’ять поколінь однієї сім’ї навчалися в цьому ВНЗ. Під час святкування працювали виставки із досягнень університету, було представлено стенди з історії розвитку та досягнень кожного факультету, пройшов святковий концерт. Для всіх учасників заходу факультет харчових технологій приготував морозиво й тістечка в кольорах університету, які кожен відвідувач отримував як подарунок. Святкування 150-річчя університету буде продовжуватися до вересня 2013 року в рамках різних заходів.


За сприяння проф. Лоуренса Девіса проф. Підліснюк В. В. отримала можливість відвідати Сенат і Палату представників штату Канзас, оглянути зали засідань Парламенту.


ВІДДІЛ МІЖНАРОДНИХ ЗВ’ЯЗКІВ (за матеріалами проф. Підліснюк В. В.)

КрНУ