Головна>Новини
КрНУ


Новини

КрНУ відвідав американський лектор Девід Фішер
02.03.13
Під час першої лекції на тему боротьби за громадянські права в США Девід Фішер познайомив аудиторію, основну частину якої складали майбутні перекладачі, з жанром карикатури взагалі. Як виявилося, він зародився ще на початку ХХ століття і дуже швидко набув широкої популярності. Карикатури і зараз друкують у провідних американських газетах і журналах. Вони популярні серед читачів насамперед своєю влучність і здатністю висміювати або схвалювати події в економічному, політичному чи побутовому житті американців.

Однак не все так просто, як може скинутися на перший погляд. Вміння створювати карикатури включає в себе не лише наявність таланту художника. Карикатурист повинен усвідомлювати глибинні процеси в різних сферах життя суспільства. Виходячи з цього, розуміння зображеного повністю залежить від знань й ерудиції читача.

І це можуть підтвердити усі слухачі лекцій. Наприклад, неможливо було б розтлумачити значення символіки, яку карикатуристи використовують для зображення подій, що супроводжували боротьбу за рівні громадянські права, без знання конкретних подій з історії США. Так, саме завдяки лектору студенти дізналися, що символічною постаттю для американців є Роза Паркс – чорношкіра жінка, яка в далекому 1955 році відмовилася поступитися місцем в автобусі білій людині, оскільки була дуже втомленою. За тодішнім законодавством афроамериканці повинні були їздити в кінці автобуса, тоді як білошкірі люди мали найкращі місця. У результаті інциденту Розу Паркс затримала поліція.

Сміливий вчинок цієї жінки став поштовхом до організації автобусного бойкоту. Після одинадцяти місяців запеклих протистоянь чорношкірі жителі домоглися свого: Верховний Суд США визнав незаконною дискримінацію людей за расовою ознакою.

Завдяки організованому бойкоту стало відомим й ім’я Мартіна Лютера Кінга – вірного й справедливого борця за права афроамериканців.

Кульмінацією всієї лекції стало усвідомлення наявності проблеми дискримінації в американському суспільстві навіть попри те, що країною другий термін поспіль керує чорношкірий президент Барак Обама.

Для Девіда Фішера день 26 лютого виявився дуже насиченим. Відразу ж після лекції він зустрів з ректором КрНУ М. В. Загірняком й обговорив з ним можливості співпраці нашого університету з Університетом Канзасу в місті Браунсвіл.

Опісля лектор отримав можливість познайомитися з нашим університетом, з містом, пройтися вздовж набережної Дніпра. Найбільше гостя вразило те, що Україна має дуже стародавню історію. Він був у захваті від Кременчука. Як історик, Девід Фішер відмітив, що наше місто, якому вже більше 550 років, має довшу історію, ніж будь-яке з міст США.

Після прогулянки гостя гостинно зустріли викладачі факультету права, гуманітарних і соціальних наук. З ними лектор залюбки обговорював питання, пов’язані із системою освіти в США, її перевагами й недоліками. Найбільше викладачів зацікавило оцінювання знань студентів, яке за кордоном поступово відходить від використання тестових завдань. Ще однією новиною стало те, що Девід Фішер, перебуваючи в Україні, читає лекції для своїх студентів он-лайн. За допомогою Інтернету проводиться й контроль знань.

Наступного дня на слухачів чекали ще дві лекції з новою порцією знань про використання атомних бомб і Вотергейтський скандал.

Як виявилося, наслідки бомбардування Хіросіми й Нагасакі стали очевидними у США тільки в 1995 році, коли Смітсонівський музей вирішив організувати виставку, присвячену 50-річчю цих подій. В американському суспільстві почалися суперечки щодо доцільності такого заходу. Ветерани Другої світової війни були категорично проти, оскільки вони ніколи не ставили під сумнів правильність рішень американського уряду під час військових операцій. У той же час історики наполягали на висвітленні правдивих наслідків прийнятих у минулому рішень. Працівникам музею довелося чотири рази змінювати наповнення виставки, але вона так і не відкрилася. Але найголовнішим стало порушення проблеми етичності використання зброї масового знищення.

Не менш цікавою виявилася й лекція про Вотергейтський скандал у 1972 році. Присутні були приємно вражені, дізнавшись, що точнісінько таку ж лекцію Девід Фішер читає і для своїх студентів у США. З неї кожен засвоює цінний урок: покарання за негідний вчинок завжди менше, ніж покарання за брехню, якою ти намагаєшся його приховати.

Того ж таки дня в читальному залі бібліотеки в першому корпусі КрНУ гість університету прочитав відкриту лекцію для всіх бажаючих. Серед більше півсотні присутніх були учні з 10-ї школи, 4-го ліцею, педагогічного училища й студенти нашого університету, які прийшли послухати лектора ще раз.

Слухачі схвально сприйняли лекції Девіда Фішера. Виступи іноземного лектора супроводжувалися численними дискусіями й коментарями. Завдяки його старанням слухачі зрозуміли, наскільки важливим для повсякденного життя є вивчення історії (як історії своєї власної країни, так й історії інших країн світу). Два дні пройшли в теплій атмосфері співпраці і взаєморозуміння.

ВІДДІЛ МІЖНАРОДНИХ ЗВ’ЯЗКІВ

КрНУ