Головна>Новини
КрНУ


Новини

Долучення студентів спеціальності «Металорізальні верстати та системи» до світових висот космічної техніки і технологій
07.03.13
У рамках відвідування центру студенти не тільки детально ознайомилися із вітчизняним ракетобудуванням, відомими у всьому світі, а й прослухали ряд лекцій від співробітників центру, зокрема, начальника виставкового комплексу Володимира Павловича Скребницького та завідувача кафедрою ПОМФТО д-ра т.н., проф. Саленка Олександра Федоровича.

За п’ять насичених годин активної роботи студенти мали змогу не тільки вивчити особливості будови ракет-носіїв С-20, С-22, «Зеніт», а й детально ознайомитися з принципом дії та будовою рідкопаливних ракетних двигунів, системами керування ракетоносієм, з сучасними високотехнологічними матеріалами, які знаходять використання в авіаційній та ракетобудівній галузях. Оглядаючи побудовані Україною штучні супутники, призначені для виконання різних народногосподарських задач, відвідувачі отримали можливість детально познайомитися з новими конструкційними матеріалами, зокрема, композитами, які мають унікальні властивості. Так, зацікавленість викликали стільникові панелі для сонячних батарей, які, до речі, активно обробляє й кафедра ПОМФТО, елементи обшивки негерметичних відсіків космічних апаратів, матеріали з «пам’яттю». Системи подачі рідкого палива, різні сопла, несучі системи супутників – більшість елементів цих пристроїв виготовляються з матеріалів, властивості та особливості обробки яких нині вивчають студенти спеціальності «Металорізальні верстати та системи» у курсі «Механіка та оброблення композитів».

«Саме «високі технології» можуть стати для Україною рушійною силою, спроможною подолати кризова явища та вивести нашу державу вперед», - вважає О. Саленко. І саме композиційні матеріали, створені на основі функціонально-орієнтованого підходу стануть основою майбутніх конкурентоспроможних конструкцій».

Нині навчальними планами підготовки бакалаврів-машинобудівників за зазначеною спеціалізацією курс механіки і оброблення композитів вивчається досить глибоко: лекції поєднані із практичними та лабораторними заняттями, під час яких студенти не тільки вивчають особливості фізико-механічних властивостей певного класу матеріалів, а і знайомляться з прийомами та методами обробки цих матеріалів, вивчають відповідне обладнання для реалізації прогресивних технологій. І це – головне завдання сучасного інженера. Адже сьогоднішні студенти через 2-3 роки прийдуть на підприємство, що, зважаючи на бурхливий розвиток технологій, і буде доречним на той час.

«Тепер ми не тільки володіємо знаннями, що отримали під час відвідування лекцій Олександра Федоровича, - каже один зі студентів групи, - а й на власні очі побачили конкретні вироби із цих матеріалів, відчули важливість цієї науки, і маємо потужний стимул для поглиблення власних знань, Жаль, що в нашому місті не використовуються сучасні новітні технології в максимальному обсязі: ми готові їх запроваджувати». Тож користь від відвідування Центру незаперечна. Та й де ще студенти могли б потрапити до обтікача потужного ракетоносія, спроможного виконувати як космічні програми, так і нести бойове чергування у збройних силах Армії, відчути себе космонавтом або льотчиком–випробувачем, який сидить за штурвалом відомого Туполева.

А галерея відомих постатей в історії вітчизняного ракетобудування, фахівців, які творили історію та піднімали людство до зірок, дозволила поринути в часи, коли вихід за межі земної атмосфери здавався лише мрією. Але наполеглива праця сотень і тисяч спеціалістів, відданість своїй справі, професіоналізм і відповідальність створили диво – і донині у певних галузях освоєння космосу наша країна залишається поза конкуренцією.

«Наостанок хочеться зазначити, що це тільки перший крок у напрямку підвищення якості освіти та впровадження нових методів навчання. Ми активно відходимо від віртуалізації навчання, намагаємося перенести навчальний процес ближче до реальних, високотехнологічних підприємств. Це один із наших останніх проектів, підтримуваних шановним паном ректором: Михайло Васильович із задоволенням надасть нам транспорт для організації подібного заходу» - каже О.Саленко. – «Попереду відвідування та проведення лабораторної практики на підприємстві «МОТОРСІЧ» у м. Запоріжжі, на ДП «АНТОНОВ у м. Києві, куди кращих студентів плануємо направляти також і на виробничу практику. Запланована активна співпраця з Агрегатним заводом м. Дніпропетровська, однак про форми співробітництва поговоримо за фактом. Звичайно, намагатимемося долучати студентів цієї спеціальності до усіх передових технологій, адже сучасний інженер – це спеціаліст, здатний за прикладом Сайреса Сміта навіть на безлюдному острові створити умови для існування і вирішити будь-яку технічну задачу. Тоді і питань стосовно працевлаштування, і, відповідно, матеріальної винагороди за працю буде набагато менше», - переконаний Олександр Федорович.

Що ж, залишається побажати студентам наснаги та нових творчих здобутків, а також втілення в життя найсміливіших планів.

ВІДДІЛ МІЖНАРОДНИХ ЗВ’ЯЗКІВ

КрНУ