Головна>Новини
КрНУ


Новини

«Ворог тоталітарної системи», що вижив
17.05.13
Ця людина ніколи не була у Кременчуці. Це його перший візит на запрошення адміністрації нашого університету, яка продовжує традицію організації зустрічей студентів з цікавими, освіченими, неординарними особистостями України і світу.

Нещодавно у Кременчуцькому національному університеті імені Михайла Остроградського відбулася зустріч із колишнім дисидентом, політв’язнем, нині правозахисником і відомим психіатром Семеном Фішелевичем Глузманом. Зустріч проходила у формі розповіді. Він говорив про своє життя, минуле і сучасне. Після здобуття освіти лікаря-психіатра Семен Фішелевич у 1972 році розпочав діяльність за фахом. Любов до психіатрії, прагнення реалізувати на практиці здобуті знання сприяли його інтересу до справи генерала Петра Григорійовича Григоренка, якого «визнали» психічнохворим через його політичні погляди. Молодий лікар Глузман почав доводити, що генерал був абсолютно здоровим. Ця зухвалість дорого коштувала Семену Фішелевичу: його засудили до 10 років таборів. Основну причину арешту він на той момент не знав, але для себе пояснював так: «Будучи романтичним хлопцем, я вирішив захистити психіатрію». У розповіді Семен Фішелевич згадував дні у слідчому ізоляторі, які він провів разом із Василем Стусом, що читав йому свою поезію. Найкращим другом Глузмана на засланні був український інтелігент Іван Олексійович Светличний. «Якби Іван Олексійович був живий, він був би совістю і моральним камертоном сучасної України», – каже Семен Фішелевич. Після відбування терміну про посаду лікаря годі було й мріяти. Довелось підробляти вантажником на вокзалі, на пошті. Згодом влаштувався слюсарем на Київський завод для колишніх в’язнів «Промарматура».

Лише у 1983 році почав працювати педіатром, згодом завідувачем відділення педіатрії, бо психіатром було заборонено. Це була величезна рідкість, щоб колишній політв’язень обіймав керівну посаду.

Семен Фішелевич Глузман був реабілітований уже в Незалежній Україні. Від грошей, котрі йому мала відшкодувати країна, як постраждалому у часи репресій, він відмовився. На сьогодні він є почесним членом Американської психіатричної асоціації, членом Королівського коледжу психіатрів Великобританії, членом Канадської психіатричної асоціації, членом Німецької спілки психіатрів і неврологів, патроном Міжнародного фонду «Женевська ініціатива в психіатрії», членом Всесвітньої ради реабілітації жертв катування, членом Контрольного комітету з проблем зловживання психіатрією Всесвітньої психіатричної асоціації.

- Як ви оцінюєте сучасну медичну освіту в Україні?
С.Ф.: Жахлива ситуація. У молодих лікарів з кожним роком все страшніше і страшніше лікуватися. На мою думку, в Україні є усі можливості стати хорошим спеціалістом, якщо держава забезпечить потрібний рівень практичної підготовки майбутніх фахівців.

- Яким на сьогодні є соціально-психічне становище українців?
С.Ф.: Що стосується психічних розладів, то ми нічим не відрізняємося від інших країн. Психічне становище людей залежить від держави. Якби люди були задоволені рівнем життя, розміром зарплати, вони були б позитивні і цінили б життя оточуючих, але, на превеликий жаль, ми живемо у депресивному суспільстві, погано ставимося до себе, не цінуємо себе.

Розповіддю про своє власне життя Семен Фішелевич хотів донести до студентів одну єдину річ: «Ученому - світ, а невченому - тьма». Зустріч він закінчив словами: «Якщо ви будете поганими інженерами, поганими лікарями, поганими юристами, то чи є сенс витрачати і переживати ці 6 років навчання».

Давиденко Владислава,
Глушич Світлана
ВС-12-1

КрНУ