Міжнародна професійна конференція «Психологія праці та організацій - 2015: якість трудового життя», Карлів університет, Прага
13.07.15
Тематика проблем якості професійної діяльності, які розглядалися в цьому році в рамках міжнародної професійної конференції «Психологія праці та організацій - 2015: якість трудового життя», має глибоке коріння розвитку в історії психології праці в прямому і опосередкованому значенні. З точки зору сучасної психології праці та організацій, зміст її діяльності широкий й різноманітний, має міжпредметні та міждисциплінарні зв`язки, орієнтований на реальні запити професійної діяльності і приносить ефект в практичному використанні. Організаторами конференції, яка проходила 20-22 травня 2015 в Карловому університеті, Прага, Чеська республіка, виступали чеські та словацькі навчальні заклади, серед яких кафедра психології філософського факультету Карлова Університету в Празі, кафедра психології філософського факультету Університету Палацького в Оломоуці, кафедра корпоративної економіки економіко-юридичного факультету Масарикова Університету в Брно, відділення менеджменту факультету менеджменту та економіки Університету Томаша Баті в Злині. Представляв Кременчуцький Нацонального університет імені М. Остроградського на цій конференції, за запрошенням Карлова університету, доцент кафедри біотехнології та здоров`я людини кандидат психологічних наук О.С.Кущ.
Тематична спрямованість конференції охоплювала широкий спектр питань, що видно з тематичних напрямів конференції: «Якість трудового життя – атрибути, прояви та можливості оптимізації», «Психологічна діагностика, профілактика і втручання в контексті трудової діяльності», «Нові форми роботи та умови праці – конструкція»,«Трудова кар`єра – напрямки, розробки, зміни, звільнення і безробіття»,«Актуальні питання керівництва – лідерство, стилі управління, управлінські ролі, навички управління і розвитку компетенцій, розвиток талантів»,«Гармонія і дисгармонія у взаємодії з роботою, сім`єю»,«Вік і гендерна різноманітність в організації»,«Організація і культура – організаційна культура та міжкультурні аспекти роботи».
У ході пленарних засідань та роботи в секціях були висловлені різні точки зору на процес організації професійної діяльності. У професійному діалозі разом з науковцями також брали участь і запрошені деякі підприємці, директори з питань персоналу, керівники кадрових агенств.
Кілька слів необхідно сказати про Карлов університет, в стінах якого проходила ця конференція. Цей університет має серйозний історичний статус, є головним університетом Чехії. Карлів університет - найстаріший університет Центральної Європи і один з найстаріших університетів світу, був заснований імператором Карлом IV в 1348 році. Предмети викладаються чеською та англійською мовами. В даний час в університеті навчаються понад 53 тис. студентів, з яких близько семи тисяч - іноземці, причому найбільше вихідців зі Словаччини, Греції, Великобританії.
Університет співпрацює з багатьма вищими навчальними закладами Америки, Європи та Азії. У тому числі з 23 в США, 19 у Німеччині та 11 - у Франції. Карлів університет входить до Асоціації головних європейських вузів разом з Оксфордом, Сорбонною, Болоньєю, Університетом Женеви та ін. На його факультетах читають лекції викладачі провідних університетів світу.
В даний час в так званому Шанхайському рейтингу кращих вузів світу, який щорічно порівнює більше 1000 кращих університетів, відібраних з більш ніж 17 000 університетів по всьому світу, Карлів університет входить в третю сотню (станом на 2013 рік), а серед чеських навчальних закладів займає перше місце. Також у 2012 році вуз увійшов до світового рейтингу в числі двохсот кращих в області математики і фізики.
Карлів університет систематично сприяє взаємодії між природничими і гуманітарними науками, підтримуючи унікальні технології, міждисциплінарний обмін знаннями та підходами, а також діалог між поколіннями, що виходить за межі окремих дисциплін.
Саме у контексті такого підходу і проходила триденна конференція «Психологія праці та організацій - 2015: якість трудового життя».У перший день конференції, 20 травня, відбулося кілька цікавих виступів. Учасниками професійної розмови стали професіонали високого рівня, які при розробці та здійсненні своїх намірів, демонструють «поєднання» технічних, економічних та організаційних корпоративних реальностей, стежать за стандартами рівня роботи, врахуванням її безпосередніх умов і більш широкими обставинами в рамках організації і з точки зору психічного і фізичного здоров`я.
«Розблокування людського потенціалу» - це тема виступу Яна Мулфайта, який очолював (2007-2014) регіональний підрозділ Microsoft по країнах Європи, Близького Сходу та Африки (Europe, Middle East and Africa - EMEA), а зараз є бізнес-консультантом. Пан Мулфайт став першим менеджером зі Східної Європи, які отримали такий високий керівний пост в одній з найбільших у світі корпорацій. Він також виступав доповідачем у Гарварді, Кембриджі та ін. Відомих навчальних закладах. Ян давав інтерв`ю CNN, CNBC, Bloomberg, Financial Times, New York Times.
Володимир Кебза, професор Чеського аграрного університету в Празі, доктор психології, виступив з доповіддю «Якість життя при роботі», а доктор психології Єва Летованчова з факультету соціальних та економічних наук Університету Я. Коменського з Братислави поділилася своїми результатами дослідження на тему «Психологічно здоровий працівник ».
Виступи були цікавими і містили багато фактичного матеріалу.
У ході конференції відбулася ділова зустріч з її організаторами (див.фото внизу), завідуючої кафедрою психології філософського факультету Карлова Університету в Празі, доктором психології Ілоною Гіллерновою і відповідальним секретарем конференції доктором
психології Міланом Рімешем.
Другий день конференції, 21 травня, був присвячений обговоренню і спілкуванню в секціях, які мали тематичні назви: «Соціальні процеси і явища в організації», «Питання зайнятості та безпеки в роботі», «Актуальні питання управління та керівництва людьми в організаціях, робота і кар`єра»,«Діагностичні та тренувальні методи, пенітенціарні дослідження».
У ході виступів доповідачів та обговорення з учасниками звучав цікавий діалог, різні підходи у вирішенні проблем забезпечення задоволеності від роботи і гармонійного балансу робочих вимог з вимогами особистого і сімейного життям співробітників. Учасники ознайомили присутніх колег з основними результатами прикладних досліджень. А присутність і участь в обговоренні колег-практиків з великих підприємств, їх трактування «корпоративної філософії», погляд на управлінські процедури і деякі особливості в управлінні людськими ресурсами в організаціях, стали важливим стимулом у дискусії, розгорнутої на конференції.
У третій день конференції, 22 травня, крім спілкування з колегами, цікавим було відвідування лабораторії психодіагностичних інструментів та обладнання. Лабораторія психодіагностики має в своєму арсеналі інструменти, які створювалися ще на зорі експериментальної психології, наприкінці XIX, початку XX століть. Реальне уявлення про те, як змінювалася інструментальна складова «науки про душу», дозволяє сучасним студентам наочно засвоювати процедури вимірювання конкретних психофізіологічних і психічних процесів.
Участь у роботі лабораторії беруть студенти і магістранти в рамках вивчення курсів психодіагностики та психофізіології, а також при написанні курсових і дипломних робіт.
Результатом участі є публікація матеріалів, озвучених на конференції, в спеціальному збірнику наукових статей, який побачить світ у наприкінці 2015 року в Празі.
Таким чином, участь у міжнародній професійній конференції «Психологія праці та організацій - 2015: якість трудового життя», дозволила підняти престиж Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського шляхом гідного представлення своїх наукових досягнень та спілкування з провідними європейськими вченими у форматі наукових дискусій і дружніх бесід.
Кущ О. С.,
канд. психол. наук, доцент кафедри біотехнології та здоров’я людини.