Стажування викладача факультету природничих наук у Чеській Республіці
29.06.16
Місто Чеське Будейовіце було засноване королем Пржемислом Отакаром у кінці XIII століття. Вигідне розташування на перетині важливих торгових шляхів та зовсім поряд з австрійским кордоном обумовило той факт, що місто на протязі всієї своєї історії є одним з самих великих у Чехії центрів торгівлі та підриємництва. Крім того, місцеві землі були щедрі на різні природні багатства, у тому числі срібло та сіль, а в ріках водилось багато риби. Тому основну складову населення в Чеських Будейовицях складали купці, ремісники, ювеліри та різні підприємці. Мабуть, тому Чеське Будейовіце часто називають богемською Флоренцією. Хоча, можна його порівняти і з яким-небудь заможним містом сусідньої Австрії. Можна також пригадати і те, що певний час дві третини населення міста складали німці, які, безумовно, значно вплинули на його культуру.
Місто Чеське Будейовіце є економічною і культурною столицею Південної Чехії. З 1991 року в місті діє Південночеський університет, а 2006 року було створено Інститут технології та бізнесу м. Чеське Будейовіце (Institute of Technology and Business in České Budějovice). Крім них діє в місті ще один вищий навчальний заклад – Інститут європейських і регіональних досліджень.
Інститут технології та бізнесу в Чеське Будейовіце є державним навчальним закладом, який велику увагу приділяє практиці студентів на реально діючих підприємствах. Навчальні програми інституту кожного року включають один семестр професійної практики. Інститут в даний час має укладені угоди з майже 1000 підприємствами і на практику до них щорічно направляється близько 900 студентів. В даний час Інститут випускає бакалаврів та магістрів зі спеціалізації в області економіки, машинобудування, будівництва, транспорту і логістики. Інститут в своїй діяльності широко використовує інформаційні технології та має власну інформаційну систему, яка дозволяє студентам створювати свій власний навчальний план, керувати індивідуальним набором необхідних навчальних кредитів, мати віддалений доступ до навчальних матеріалів і т. ін.
Стажування доц. О.С. Куща в Інституті технології та бізнесу тривало два місяці та реалізовувалось на базі факультету стратегії бізнесу (Faculty of Corporate Strategy), що охоплює діяльність чотирьох кафедр: економіки, менеджменту, туризму і маркетингу, а також іноземних мов. Цікавим та насиченим було спілкування з деканом факультету Зденеком Цагою (Mgr. Zdeněk Caha, MBA, Ph.D.), заступником декана факультету Андрієм Артемовим (Mgr. Andrey Artemov, Ph.D), завідуючим кафедрою іноземних мов Яном Грегором (PhDr. Jan Gregor, Ph.D.) (на фото).
Також цікавим, захоплюючим та змістовним було спілкування з професором кафедри інформатики та природничих наук Едуардом Бабулаком (prof. Ing. Eduard Babulak, Ph.D.).
Поліглот, ерудований науковець професор Е.Бабулак зміг відповісти на багато питань організації наукових досліджень.
Протягом часу перебування в Чехії О.С. Кущ ознайомився з використанням і запровадженням інновацій у європейській освіті; європейським досвідом з удосконалення освітнього процесу. Завдяки дружній допомозі співробітників міжнародного відділу Інституту, особливо Алжбети Троупової (Mgr. Alžběta Vokatá Troupová), під час стажування було відвідано лекції закордонних колег для студентів, які навчаються за програмою ERASMUS+.
Протягом стажування доцент О.С. Кущ розробив та прочитав курс лекцій з психології управління та корпоративної стратегії англійською мовою для студентів факультету стратегії бізнесу.
Заступник завідуючого кафедрою менеджменту Івета Кмецова (Ing. Iveta Kmecová, Ph.D.) (на фото) разом зі своїми колегами була завжди готова допомогти в організації лекцій.
Профіль кафедри, за тематикою навчальних предметів якої О.С.Кущ проводив лекції, спрямований на вивчення економіки підприємництва. Кафедра фокусується на економіці і управлінні різними функціями компаніі, психології управління, формуванні здорового клімату в команді та організації групової взаємодії під час управлінського процесу, гігієні праці.
Кафедра менеджменту забезпечує, окрім основних теоретичних знань, оволодіння практичними навичками під час проведення семінарів з освоєння усіх професійних курсів.
Під час проведення лекцій використовувавсь мультимедійний супровід. Слід зазначити, що з метою якісного засвоєння матеріалу текст опорного матеріалу лекцій, що зображувався на екрані, був викладений чеською мовою, а самі лекції читались англійською.
За час стажування було відвідані лекції чеських колег із дисциплін, закріплених на кафедрі машинобудування. Так, дуже насиченою корисною інформацією була лекція професора Йозефа Розенберга (prof. Ing. Josef Rosenberg, DrSc.) кафедра механіки, факультет прикладних наук, Західночеський університет в Пльзні, на тему «Біомеханіка в інтердисціплінарних проблемах».
Західночеський університет в Плзні має дев’ять факультетів, 60 кафедр та два інститути, нараховує більше 12000 студентів. Університет є також центром наукових досліджень і розробок, про що свідчать великі інвестиції як в розвиток університету так і в будівництво студентського містечка. Особливо вражає діяльність Европейского центру передового досвіду NTIS, технічної та наукової освіти, наукових досліджень. Цей центр, який представляв професор Й.Розенберг, безперечно, зміцнює зв’язок між університетською наукою та практикою.
Під час стажування, в рамках реалізації дослідницької теми кафедри іноземних мов «Проблеми когнітивної лінгвістики», доцент О.С.Кущ провів апробацію власної психодіагностичної методики «Аксіо-когнітивна оцінка мислення (АксіКОМ)».
Ця методика використовує слова-індикатори, тому їх адаптація в різних мовних середовищах викликала зацікавленість у викладачів кафедри, а її опрацювання в середовищі чеських студентів має цікавий дослідницький результат
В той же час, коли проходило стажування доцента О.С.Куща, в Інституті технології та бізнесу відбулася «Ярмарка вакансій - Jobfair 2016», на яку були запрошені представники багатьох промислових підприємств регіону з метою подальшого працевлаштування випускників.
Інтерес у студентів викликали різні стенди, в тому числі стенд відомої фірми BOSH, яка має в Чеських Будійовицях велику філію
Показовою з точки зору подальшого розвитку Европейського Союзу була лекція міністра з прав людини та рівних можливостей, голови Законодавчої Ради Уряду Чеської Республіки Іржі Дінстбіра (Mgr. Jiří Dienstbier) «Европейський розвиток: Чеська Республіка».
В своїй лекції міністр торкався питань розширення ЕС, економічного стану Чехії та інших країн ЕС, не обминув і гострих питань під час відповідей на запитання, які лунали від викладачів та студентів. Як вже відмічали колеги в попередніх публікаціях, цей рік є ювілейним для Інституту технології та бізнесу. У 2016 році Інститут святкує своє 10-річчя. Святкові заходи тривали майже два місяці.
На завершення ювілейних заходів у їдальні Інституту всі бажаючі могли скуштувати святковий пиріг. Цього свята торкнувся і наш колега.
Окрім навчання, на нашого викладача чекала насичена культурна програма. Під час стажування були відвідані замок Глубока-над-Влтавою, м. Чеський Крумлов, історичний комплекс якого 1992 року увійшов до списку пам’ятників світової культурної спадщини ЮНЕСКО.
Чеський Крумлов – це місто епохи Відродження, місто закоханих, яке зберігає багато таємниць та романтичних історій, місто, яке дозволяє побачити життя по новому. Багато ще чого можна розповісти про Чеський Крумлов – невеличке містечко, яке загубилось на півдні Чехії, але саме головне: Чеський Крумлов - місто, в якому відпочиває душа.
Підсумки стажування було розглянуто з директором департаменту зовнішніх зв’язків Людмилою Опекаровою (Ing. Ludmila Opekarova, Ph.D.).
За результатами стажування визначено перспективи співпраці з колегами Інституту технології та бізнесу: спільні публікації, участь у науково-практичних конференціях та ін. З урахуванням наявного обладнання, матеріалів та пріоритетних напрямів досліджень було визначено основні напрямки подальшого співробітництва та укладено договір про співробітництво між кафедрою машинобудування Інституту технології та бізнесу в Чеських Будейовицях та кафедрою біотехнології та здоров’я людини Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського.
Висловлюємо подяку чеським колегам за спілкування у форматі наукових дискусій і дружніх бесід, плідну співпрацю та теплий прийом. Приємне спілкування, гостинність та щирість чеських колег не можуть залишитись без уваги. Щира вдячність ректору Інституту технологій та бізнесу Мареку Вохозці (doc. Ing. Marek Vochozka, MBA, Ph.D.), директору департаменту по зовнішнім зв’язкам Людмилі Опекаровій (Ing. Ludmila Opekarova, Ph.D.), фахівцям відділу міжнародних зв’язків Людмилі Регачковій (Mrg. Ludmila Rehackova) та Алжбеті Троуповій (Mgr. Alžběta Vokatá Troupová), декану факультету стратегії бізнесу Зденеку Цагі (Mgr. Zdeněk Caha, MBA, Ph.D.), заступнику декана факультету стратегії бізнесу Андрію Артемову (Mgr. Andrey Artemov, Ph.D), завідуючому кафедрою іноземних мов Яну Грегору (PhDr. Jan Gregor, Ph.D.), завідуючому кафедрою машинобудування Вікторії Вайс (doc. Ing Viktorie Weiss, Ph.D.), заступнику завідуючого кафедри менеджменту Іветі Кмецовій (Ing. Iveta Kmecová, Ph.D.) та всім працівникам Інституту, від співробітників бібліотеки до працівників адміністративної служби та ідальні.
Стажування надало можливість ознайомитись з практикою провідних викладачів європейських навчальних закладів стосовно проведення експериментів, досліджень, організації командної роботи над проектами. Міжнародне стажування сприяло поглибленню досвіду як у сфері науки та освіти, так і у напрямку особистного розвитку.