Головна>Новини
КрНУ























Новини

23 серпня – День Державного Прапора України!
21.08.20

Історія становлення прапора як головного атрибута української держави досить тривала. Однак кожен громадянин України має знати, що саме у такому вигляді – у поєднанні жовтого і блакитного кольорів – прапор був затверджений уперше Головною Руською Радою ( м. Львів) у жовтні 1848 р. під час революції 1848-1849 рр. Відтоді таке поєднання кольорів на прапорі швидко поширилося по всіх українських землях, які на той час перебували у складі Австро-Венгрії, а вже після революції 1905-1907 рр. – і по Наддніпрянській Україні.

Наступною віхою у становленні українського державного Прапора стало прийняття Центральною Радою 22 березня 1918 р. (м. Київ) «Закону про державний прапор Української Народної Республіки», який також мав жовто-блакитний колір. Слід відзначити, що у період Гетьманату Павла Скоропадського і влади Директорії колір прапора було змінено на жовто-синій. У такому поєднанні кольорів у якості державного прапор був прийнятий з 1918 р. в Західно-Українській Народній Республіці, з 1920 р. – у Закарпатській Україні, з 1939 р. – в Карпатській Україні.

У Радянській Україні не могло бути й мови про поширення жовто-блакитних кольорів. Перший прапор Української РСР мав червоний колір, на полотнищі якого «золотом» були викарбувані ініціали «УРСР». Після входження України до складу СРСР прапор залишався того ж кольору, хоча візерунки змінювались.

І ось із проголошенням незалежності України 28 січня 1992 р. Верховна Рада затвердила державним прапором України синьо-жовтий стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів, зі співвідношенням ширини і довжини 2:3.

Український народ не міг відкинути історичну традицію створення своєї держави саме під цим знаменом! Синьо-жовтий колір прапора має усі ознаки українського національного символу. Для українців це колір чистого неба і пшеничного поля.


Жовто-блакитні барви символізували Київську Державу ще до християнізації Русі. Майже всі герби міст Київщини й України загалом обрамлялися жовто-блакитними кольорами. З ХVІІІ ст. полкові й сотенні козацькі прапори Війська Запорозького вироблялися з блакитного полотнища, на якому жовтою фарбою наносився хрест, зорі, зброя, постаті святих. Не випадково поєднання цих двох кольорів ми бачили і на логотипі Євро-2012, де на синьому фоні зображено квітку соняха.

Так, упродовж історичного розвитку жовто-блакитний прапор був символом боротьби за національні й соціальні права українського народу. У ньому втілені віковічні прагнення до миру, праця, краса та багатство рідної землі.

Державний Прапор як символ країни є втіленням національної єдності, честі та гідності, традицій державотворення, історії та сьогодення. Згідно 20 ст. Конституції України він є Державним Прапором, який сьогодні розвівається у кожному місті чи селі України. Возвишається він і на головному корпусі нашого славного КрНУ імені Михайла Остроградського.

КрНУ