Головна>Новини
КрНУ























Новини

ВЧЕНА РАДА ДАЛА СТАРТ ПІДГОТОВЦІ 100-РІЧНОГО ЮВІЛЕЮ УНІВЕРСИТЕТУ
23.10.20

20 жовтня відбулось засідання вченої ради університету, на якому були присутні голова міста Малецький В.О. та його заступник Усанова О.П. Одним із важливих питань, яке було розглянуто, це − підготовка до відзначення 100-річного ювілею університету, яке планується провести у вересні 2021 року. У своєму виступі ректор М.В. Загірняк, зазначив, що науковцями університету було знайдено документи, які засвідчують, що наша історія, як класичного університету, має значно глибше коріння ніж ми вважали, коли відзначали 50-річний ювілей у 2010 році.

Як свідчить історія освіти Кременчука, яку досліджує доцент нашого університету Лушакова А.М. вищих навчальних закладів у Кременчуці до 1917 року не існувало. Після остаточного утвердження у грудні 1919 року радянської влади в Україні починається розбудова народної освіти усіх рівнів. У 1920-1921рр. формуються галузеві інститути й інститути народної освіти (ІНО). Тоді ж почала формуватись вища освіта в Кременчуці. Завдяки дослідженням старшого викладача кафедри гуманітарних наук, культури і мистецтва Василенко Д.П. вдалось знайти документ, який підтверджує, що в Кременчуці, який тоді мав статус адміністративної губернії, вищі трирічні українські педагогічні курси відкрили свої двері у вересні 1921 року. В наступні роки навчальні заклади реформувались, удосконалювалась їх структура. 1925 року вищі педагогічні курси реформуються в Кременчуцький педагогічний технікум. У вересні 1930 р. на базі Кременчуцького педтехнікуму створюється новий вищий навчальний заклад – Кременчуцький інститут соціального виховання. 1934 року на його базі створюється учительський інститут, в якому діяло чотири відділення: російське, українське, фізико-математичне та іноземних мов. У вересні 1940 року створюється Кременчуцький педагогічний інститут.

Отже, в останній передвоєнний навчальний рік одночасно на одних і тих же площах співіснували Кременчуцький учительський і Кременчуцький педагогічний інститути. Відповідно змінюється структура навчального закладу. В учительському інституті створюються факультети: української мови, російської мови, англійської, французької, німецької мов та фізико-математичний. У Кременчуцькому педагогічному інституті відкривають три факультети: української мови та літератури, російської мови та літератури й математичний. Працювало дев’ять кафедр: основ марксизму-ленінізму, фізики, математики, педагогіки, французької, німецької, англійської мов, української мови і літератури, російської мови та літератури. У 1940–41 н. р. в учительському інституті здобували освіту 942 студенти, в педагогічному – 208 Друга світова війна перервала розвиток вищої освіти. Тільки у 1960 році почалось відродження вищої освіти шляхом створення загально-технічного факультету Полтавського інституту інженерів сільськогосподарського будівництва. Відтоді навчальний заклад розвивався відповідно до потреб міста і регіону, відкривались нові напрями підготовки, змінювалась назва, підпорядкування і статус.

Основне становлення університету відбувалось в 90-роки. 1997 року був створений самостійний політехнічний інститут, 2000 року він набув рівня університету, 2006 року був акредитований за ІV рівнем, 2007 року йому було присвоєне ім’я Михайла Остроградського, 2009 року − реорганізований в класичний, 2010 − набув статусу національного.

У своєму виступі міський голова. Малецький В.О. зазначив, що візначення 100-річчя витоків вищої освіти в Кременчуці − це визначна подія не тільки для університету, а й для міста. Міська влада підтримує це рішення і буде сприяти його реалізації.

Вчена рада університету прийняла постанову, в якій зобов’язала усі підрозділи університету розробити свої заходи з відзначення ювілею і розпочати роботу з його підготовки.
КрНУ