26 квітня 1986 року. Цей день поділив світ на «до» і «опісля» і став чорною міткою історії не тільки України, а й усього світу. «Мирний» атом вийшов із-під контролю людини і примусив замислитися над можливостями і наслідками своєї діяльності. Із 2016 року 26 квітня, за резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй, проголошене Міжнародним днем пам’яті про чорнобильську катастрофу.
Вибух на четвертому енергоблоці спричинив зростання радіаційного рівня до межі, в 30-40 разів більшої, ніж під час вибуху в Хіросімі 1945 року.
На 30 країн світу поширилося радіаційне забруднення, 8,5 мільйонів людей постраждали, а понад 100 тис. – померли. Тільки в Україні від чорнобильської аварії постраждали 1 млн. 769 тис. осіб, з них 188 тис. – це ліквідатори катастрофи на ЧАЕС, 1 млн. 588 тис. – потерпілі та близько 2,5 тис. – люди, які брали участь у ліквідації наслідків аварії. До ліквідації наслідків чорнобильської катастрофи із Полтавщини долучилися понад 17 тисяч людей.
В університеті протягом квітня відбулася низка заходів, присвячених пам’яті жертв катастрофи та трагічним подіям: виставка інформаційних матеріалів та літератури у бібліотеці, лекції викладачів, перегляд студентами документальних стрічок з наступним їх обговоренням, презентації.
26 квітня, за традицією, студенти нашого університету вшанували ліквідаторів та жертви катастрофи біля пам’ятного знаку у Придніпровському парку міста покладанням квітів та хвилиною мовчання.
Вони могли б
сьогодні поруч бути,
плекати внуків
й правнуків могли…
В трагічну мить,
в момент тяжкої скрути
життя свої
за наше віддали…
Весняним квітом,
лагідністю сонця
могли б вони…
Та вдарив грім, на жаль…
Без паніки пили
смертельний стронцій…
Прип’ята Прип’ять.
Траурна печаль…
Страшна біда –
ця косовиця чорна.
Вода мертвіла.
Падав з неба птах…
Хай Матір Божа
Вас усіх пригорне…
Ваш подвиг вічно
житиме в віках!
Презентацію із світлин, які зробив Мочиморда Микола Григорович – оператор інформаційної телепрограми «Время» «ОРТ/Первого канала», який 1986 року перебував у зоні чорнобильської катастрофи, підготував його онук - студент Максим Коваленко (ФЕУ, гр. МН-20-1).