Головна>Новини
КрНУ























Новини

На перший курс до КрНУ зараховано 61-го студента-пільговика
07.09.21

Станом на 1 вересня 2021 року в університеті навчається 170 студентів пільгових категорій. 109 з них вступили до КрНУ у попередні роки, 61 стали студентами цього року. Всі вони навчаються за денною формою, за державним замовленням.

За категоріями пільговики розподілилися таким чином:

– діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування – 55 осіб ( 11 вступили у 2021 році, 44 – у попередні роки);

– діти учасників бойових дій – 41 особа (19 вступили у 2021 році, 22 – раніше);

– особи з інвалідністю – 26 осіб (7 вступили у 2021 році, 19 – раніше);

– внутрішньо переміщені особи – 21 (11 вступили у 2021 році, 10 – раніше);

– учасники бойових дій – 20 осіб (13 вступили у 2021 році, 7 – раніше);

– діти осіб з інвалідністю внаслідок війни – 3 особи, вступники попередніх років;

– особи з інвалідністю внаслідок війни – 1 студент, вступник попередніх років;

– малозабезпечені – 2 особи, вступники попередніх років;

– дитина шахтаря* – 1 особа, вступник попередніх років

(категорія: дитина шахтаря*, чиї батьки мають стаж роботи під землею не менше 15 років або загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві, або отримали інвалідність внаслідок нещасного випадку на виробництві)

Отже, дві найбільших за обсягами категорії пільговиків – це діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування (55 осіб) і діти учасників бойових дій (41).

Пільговиків в університеті може ще побільшати – наразі у Міністерстві освіти і науки України вирішується доля ще 15 вступників. Найбільше серед них дітей учасників бойових дій (8). Чи стануть вони студентами КрНУ з’ясується наприкінці вересня. Крім того, ще четверо із п’яти вступників-дітей із багатодітних родин теж можуть отримати пільгову категорію «діти із малозабезпечених родин», якщо нададуть відповідні довідки.

Зазначені категорії студентів-пільговиків мають право на соціальну стипендію та безоплатне або пільгове (оплата 50%) проживання у гуртожитку. Діти-сироти крім цього отримують ще низку соціальних виплат.

Соціальна стипендія становить 1180 грн., вона трохи менша за стандартну академічну (1300 грн.). Натомість студент-пільговик, який добре навчається і посів високе місце у рейтингу, має право подати заяву про призначення йому на семестр академічної стипендії замість соціальної.

Згідно з наказом по університету № 136-1 (від 26.08.2021р.), серед вище зазначених категорій пільговиків право на безоплатне проживання у гуртожитку мають:

– діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;

– діти учасників бойових дій;

– учасники бойових дій;

– діти осіб з інвалідністю внаслідок війни;

– особи з інвалідністю внаслідок війни.

Право на пільгове (оплата 50%) проживання у гуртожитку мають студенти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи.

З усіх категорій пільговиків найбільше у КрНУ навчається дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (55 осіб). Вони мають розширений перелік соціальних пільг. Зокрема, розмір їх стипендії більший за стандартну соціальну і становить 150% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, а після досягнення 18 років – для працездатних осіб відповідного віку.

Крім того ця категорія пільговиків окремо отримує кошти на харчування.

Також при вступі до вишу ці пільговики отримують кошти на придбання навчальної літератури. Сума становить три соціальні стипендії для сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Такі виплати студент має кожного нового навчального року. Після закінчення навчання випускник-пільговик зазначеної категорії отримує разову грошову допомогу у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. Натомість отримати її він може лише за умови працевлаштування або надання відповідної довідки з Центру зайнятості. Поточного року таку грошову виплату отримали 6 випускників КрНУ.

На весь період навчання студенти з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування мають єдиний квиток для безоплатного проїзду у громадському міському (приміському) транспорті, крім таксі.

Фахівець із соціальної роботи у КрНУ Людмила Даценко зазначила, що завдяки вчасним роз’ясненням цього року пільговики активно отримують такі квитки – їх мають вже 10 із 11 вступників.

Щодо роботи зі студентами-пільговиками, Людмила Даценко розповіла:

– У роботі з пільговими категоріями студентів ми керуємося Постановою Кабінету Міністрів № 1045 від 28 грудня 2016 року та Законом України № 2342-IV «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування». На мою думку, щоб ця робота не перетворилася на бюрократичну процедуру, перш за все необхідно спілкуватися з цими дітьми, побачити їхні очі, зрозуміти, що вони думають та чого прагнуть. Дистанційно цього не досягнеш, тому свою роботу я почала саме з особистого спілкування – поспілкувалася з кожним. З більшістю вдалося знайти порозуміння. Адже наше завдання – допомогти цим дітям використати шанс, який їм дає держава, допомогти отримати вищу освіту та спеціальність!

На запитання, які проблеми найчастіше виникають з пільговиками, Людмила Даценко відповіла:

– Є серед них такі діти, які вважають, що їм зобов’язані все давати, а вони самі наче зобов’язань не мають. Один хлопчик так мені і казав: ви зобов’язані надати мені стипендію! Мені держава її виділила! Я йому пояснювала, що держава дійсно призначає сиротам підвищену стипендію, але ж треба вчитися, бо якщо не здаси сесію, стипендію втратиш, та ще й відрахують! На жаль, такі випадки трапляються. Діти не завжди розуміють, що шанс на безоплатне навчання треба використати, бо він дається один раз! Після відрахування ти вже не зможеш знову отримувати ті ж пільги. Була у нас така Лєночка, сирота, отримувала відповідну стипендію та кошти на харчування і на підручники. Натомість пішла працювати офіціанткою і перестала відвідувати заняття, не здала сесію, її відрахували з університету. Наразі її знайомий розповів, що вона дуже шкодує, що кинула навчання – але тут нічого вже не вдієш, свій шанс вона втратила. З випускниками-сиротами теж трапляються іноді проблеми – не всі з них вважають за потрібне працевлаштуватися або хоча б стати на облік у Центрі зайнятості, щоб отримати разову грошову допомогу, і втрачають кошти, які мали б отримати після випуску. Але на те ми й працюємо, щоб щодня спілкуватися з цими дітьми, роз’яснювати їм особливості отримання соціальною допомоги і нагадувати, що студент має вчитися та здавати сесію, щоб цю допомогу не втратити!

КрНУ