Круглий стіл з нагоди 125-річчя виходу в світ першого тому «Історії України-Руси» Михайла Грушевського
30.10.23
«Історія України-Руси» українського історика, громадського та політичного діяча Михайла Грушевського стала культурно-науковою цитаделлю українського національного і наукового відродження на початку ХХ ст. Монументальна десятитомна праця – це більш ніж сім тисяч сторінок та 37 років кропіткої роботи.
В «Історії України-Руси» проаналізовано багатовимірний розвиток українського народу від його давніх початків до 1657 р. включно. Головною історіографічною концепцією автора є наукове обґрунтування невпинного, багатовікового розвитку української нації, розвитку її самобутнього побуту й унікальної культури. Цією працею Михайло Грушевський здійснив концептуальну революцію у тодішній історіографії. Він доводив, що українці і росіяни є різними і різновекторними за своїм походженням і розвитком народами, з різними коренями та історичними шляхами створення своїх держав.
«Історія України-Руси» писалася з перервами протягом 1895-1933 рр. Перший том був опублікований у Львові в 1898 р. Після виходу це монографічне дослідження неодноразово перевидавалося. Особливо слід відзначити його переклад на англійську мову, що сприяло широкій популяризації історії України у світі. Попри появу цілої низки новітніх історичних праць, переоцінки та уточнення низки тез, «Історія України-Руси» М. Грушевського залишається фундаментом української історіографії.
30 жовтня 2023 року відбувся круглий стіл з нагоди 125-річчя виходу в світ першого тому «Історії України-Руси» Михайла Грушевського. У заході взяли участь викладачі і студенти кафедри гуманітарних наук, культури і мистецтва КрНУ імені Михайла Остроградського та кафедри ПОГДІ і циклової комісії суспільних дисциплін обласного коледжу «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С. Макаренка».
Координаторами заходу виступили кандидат історичних наук, доцент С.А. Федоренко (КрНУ, кафедра ГНКМ) та кандидат історичних наук, доцент В.О. Крот («Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С. Макаренка», кафедра ПОГДІ).
Учасники круглого столу представили різнопланові доповіді, зокрема М. Грушевський та його фундаментальна праця «Історія України-Руси» (доц. Крот В.О.); М. Грушевський в народних легендах часів першої світової війни (доц. Саранча В. І.); Особливості індивідуально-авторського перетворення фразеологізмів Грушевського-публіциста (доц. Шабуніна В.В.).
Цікавою виявилася тематика студентських доповідей, як-от: «Творча спадщина Михайла Грушевського на шпальтах часопису «Книгар», «Михайло Грушевський і часопис «Київська Старина»; «Громадсько-політична діяльність Михайла Грушевського в творчій спадщині Дмитра Дорошенка», «Діяч української культури І. Котляревський у творчій спадщині М. Грушевського».
Жваву дискусію викликала політична і наукова діяльність М. Грушевського. Проф. Маслак В.І., проф. Тур О.М., доц. Крот В.О., доц. Бутко Л.В., доц. Саранча В. І., доц. Федоренко С.А. та доц. Шабуніна В.В. висловили своє бачення багатоаспектної діяльності Михайла Грушевського як історика, літературознавця, письменника, публіциста, громадського й державного діяча, акцентували на науковій, публіцистичній і письменницькій складових величезної спадщини М. Грушевського.
Організатори круглого столу ухвалили рішення пропагувати творчу спадщину М. Грушевського серед студентської молоді, а також висловили наміри 2024 року організувати науковий семінар з нагоди 90-річчя пам’яті історика.