Науково-практичний семінар «Інклюзія в культурі періоду війни»
04.08.23
Виклики сьогодення зумовлюють необхідність привернення уваги суспільства до питань інклюзії, у тому числі й у сфері культури, яка є потужним інструментом соціалізації людей із фізичними чи ментальними порушеннями та реалізації їх прав на повноцінне життя. Визнання державою цінності соціальної інтеграції таких людей зумовили зміни, які відбуваються в соціально-культурному середовищі нашої країни і мають трансформувати позицію суспільства за умови цілісного вирішення цієї проблеми.
Кременчук прагне стати не тільки місцем, що реалізує передові практики інклюзії, а й тим осередком, де буде мислитися інклюзія.
03 серпня 2023 року на базі Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського відбувся науково-практичний семінар «Інклюзія в культурі періоду війни», організаторами якого, окрім нашого університету, є Громадська організація «Кременчуцьке міське товариство інвалідів» та Управління культури і туризму Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області.
У заході взяли участь представники наукової спільноти і влади, культурні діячі, громадські активісти, депутати не лише з України, але й зарубіжних країн.
До учасників семінару з вітальним словом звернувся ректор КрНУ Михайло Загірняк, відзначивши актуальність і нагальність теми, необхідність активізації наукових розвідок і практичних рішень в аспекті вирішення питань інклюзії, важливість співпраці університету з іншими організаціями в питаннях соціалізації різних верств населення. Також ректор висвітлив успішні інклюзивні практики університету, у тому числі у співпраці з Університетом Лестера з питань створення протезів за допомогою 3D-принтера.
Завідувач кафедри ГНКМ Володимир Маслак наголосив на довготривалості проблеми, що потребує стратегії дій в умовах трансформації суспільства, та розкрив зміст найбільш вдалих і перспективних із реалізованих інклюзивних проєктів у сфері культури.
Інші доповідачі висвітлили успішні інклюзивні практики в музейній сфері, зокрема в обмеженому бюджеті (Анатолій Щербань); окреслили перспективні напрями партисипації в мистецтві, тобто набору тактик та стратегій, спрямованих на взаємодію, у першу чергу, з людиною або соціальною групою для створення чогось нового і, головне, спільного (Віктор Осадчий); поділилися досвідом створення тактильної експозиції за допомогою інноваційних засобів (Євгеній Лашко); виокремили основні напрями державної підтримки інклюзії в культурі в нормативно-правовому аспекті (Людмила Васечко) тощо.
Усі доповіді викликали жваве обговорення і, найголовніше, конкретні пропозиції щодо реалізації інклюзивних практик.
Андрій Мельник, заступник директора КП «Інститут розвитку Кременчука» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, голова ГО «Кременчуцьке міське товариство інвалідів», резюмуючи, поділився досвідом співпраці з європейським державами в аспекті інклюзії, наголосивши на продуктивності й перспективності подібних заходів, необхідності перетворення Кременчука на центр інклюзії.