Головна>Новини
КрНУ























Новини

Минуле, сучасне – заради майбутнього
21.05.24
На історичних землях півдня Переяславського князівства у 1718 році козацькому сотнику Козельському надано універсал на урядування землями Кобеляцької сотні. Так було засновано населений пункт Козельщина. З Козельщинським краєм переплелися долі козаків, котрі понад усе цінували волю, долі відомих і Великих родин Остроградських, Капністів, Козельських, родини Олеся Гончара, Дряпаченків, Миколи Сушка...

Нащадки інтелектуального роду Великого Остроградського, студенти нашої університетської родини 18 травня мали нагоду поринути у правіковічні глибини цього краю, насолодитися унікальними природними ландшафтами, маревом сформованого льодовиковим періодом, відчути суспільну значимість Проєкту «Смарт простір» сучасника, земляка Миколи Сушка Засновника та мецената одноіменного Проєкту.

Креативні працівники команди Миколи Сушка у «Смарт просторі» дві Тетяни та два Антони повідали інтелектуальне диво, що покликане змінити світ на краще. Диво, яке формує майбутнє України і світу. Тут усе працює на інтелектуальний капітал – капітал, який не підлягає інфляції: модерна бібліотека, лекторій, комп`ютерні кімнати, творча студія, дитяча територія (зокрема будиночок для читання з татусями), мультимедійне обладнання, 3D-принтер... Тут завжди тепло, світло, затишно, тут є філіжанка кави, комфортні куточки для відпочинку. Головні події тут – презентації книжок та дискусії з авторами: Сергієм Жаданом, Сашком Дерманським, Андрієм Курковим, Катериною Калитко, Андрієм Кокотюхою, Ганною Капустян...

На сьогодні Смарт простір представляє мистецький Проєкт у співпраці з Національним художнім музеєм України - професійні репродукції картин у натуральний розмір українських художників ХІХ- поч. ХХ ст. Особливо цей Проєкт цікавий студентам-дизайнерам університету, які склали чисельну групу мандрівників.

Соціально-побутовий ландшафт Козельщини ХХст. та, і багато у чому на сьогодні, визначався будівлями Козельщинського Різдва Пресвятої Богородиці. Монументальний мурований собор був зведений архітектором Носовим на поч. ХХ ст. у візантійському стилі. Студенти з цікавістю досліджували історію цієї монументальної споруди, черпаючи розповідь краєзнавця Кравченка І.М., який далі «повів» нас історичними стежками краю. Наш шлях лежав до Пашенівки, родинного гнізда Великого математика Михайла Остроградського. На місцевому цвинтарі студенти віддали шану пам´яті професору Остроградському.

У козацькому містечку Говтва у часи розквіту мешкало до 20 тис. осіб. Значна частина козаків уже у ті часи використовували працю найманих робітників, формували нову соціально-економічну і політичну систему без кріпосного права. Однак, совєтський політичний режим зазвичай у злочинний спосіб робив усе можливе, щоб знівелювати нашу українську ідентичність, історичну пам´ять, подавити козацький дух українства. Тут нині – пустка на плату льодовикових нашарувань. Лише антураж історичних реконструкцій на Шар Горі, відтворених багато у чому завдяки краєзнавцю добродію Кравченку, змушує сучасника відшукати у глибинах нашого генетичного коду: хто ми є, складову нашої ідентичності: мова, історія, культура, традиції, наші цінності! На цьому плато, однієї з найвищих вершин Полтавщини відчуваєш осбливе місце Степу у формуванні українського національного характеру, його простори, які спонукали цінувати свободу душі, свободу вільного руху, які гартували українське лицарство! Це відчуття можливо зрозуміють народи ментальність яких формувала морська стихія!

Третя неділя травня – День пам´яті жертв політичних репресій! Вшановуємо пам´ять 10,5 млн. українців, які загинули від Голодомору-геноциду 1932-33 рр. біля спорудженого 22.04. 1990 року першого в Україні пам´ятника жертвам геноциду української нації у с. Заруддя.

Наша пам´ять – вічна!

Професор каф. ГНКМ
Ганна Капустян.

КрНУ