Головна>Новини
КрНУ























Новини

Стажування в Університеті м. Монс (Бельгія)
14.02.14
У рамках бюджетної програми 2201250 «Навчання, стажування, підвищення кваліфікації студентів, аспірантів, науково-педагогічних працівників за кордоном» стажування в Університеті м. Монс (Бельгія) проходили Симонова Анастасія Андріївна, доцент кафедри технологій машинобудування, і Слабченко Олеся Олегівна, аспірант кафедри комп’ютерних та інформаційних систем.

Ця програма була ініційована Кабінетом Міністрів України та діє починаючи з 2011 – 2012 н. р. За три роки одинадцять студентів, сім аспірантів і шість викладачів КрНУ отримали можливість пройти стажування у провідних іноземних вищих навчальних закладах. Варто зазначити, що впровадження цієї програми дійсно дозволило покращити зв’язок з багатьма закордонними навчальними закладами та налагодити безпосередню співпрацю між талановитими студентами, аспірантами і викладачами нашого університету та іноземними колегами.

Наш університет вдячний Першому заступнику Міністра освіти і науки України Є. М. Сулімі та начальнику відділу гуманітарної освіти Міністерства освіти і науки України С. В. Храпатому за підтримку і сприяння у впровадженні, розвитку та реалізації вищезазначеної програми.

Бельгія – багатомовна країна, розташована в центрі Європи, славиться високорозвиненим промисловим виробництвом і винятковою якістю товарів. Ця країна знаходиться на перехресті торгових шляхів між Францією, Англією та Німеччиною і століттями тримала курс на міжнародний бізнес. Важливим чинником розвитку освіти та науки в цілому є тісний взаємозв’язок з промисловістю. Основними перевагами отримання освіти в Бельгії є її висока якість, достатньо низька вартість, можливість навчатися різними мовами (французькою, німецькою, фландрською та англійською), а також міжнародне визнання здобутих ступенів та дипломів.

У цілому структура освіти Бельгії схожа на українську, тобто включає в себе такі етапи: початкова, середня і вища, яка, у свою чергу, поділяється на професійну та академічну. На відміну від української системи освіти, вона передбачає отримання лише ступеню бакалавра та (або) магістра (ланка «спеціаліст» відсутня). Крім того, на кожному рівні є можливість пройти поглиблену підготовка, яка триває рік і надає можливість отримати ступені “Subsequent Bachelor” та “Subsequent Master”.

Бельгійські виші, як і в цілому виші Європи, паралельно мають внутрішню систему оцінювання та загальноєвропейську ECTS, що базується на кредитно-модульному устрої. Використання ECTS дає можливість здійснювати студентські обміни в межах всієї Європи в рамках різноманітних програм Європейського союзу.

Стажування проходило в Університеті м. Монс (UMONS) на Політехнічному факультеті (FPMs), який є одним із провідних політехнічних вищих навчальних закладів Бельгії, а також найстарішим вищим навчальним закладом м. Монс і першою інженерною школою Бельгії. На факультеті викладаються прикладні дисципліни, вінволодіє ресурсами 25 лабораторій та 4 науково-дослідних центрів (Multitel, Materia Nova, Inism, Cetic), а також є членом «Academie Wallonie Bruxelles». Політехнічний факультет приймає активну участь у здійсненні європейських загальноосвітніх програм: Ерасмус, Темпус, Тасіс і має партнерські зв’язки з більш ніж 50 країнами на 5 континентах. Цікавим є те, що при викладанні інженерних дисциплін поряд із загальною комп’ютеризацією широко використовуються класичні методи навчання. Наприклад, використання аудиторії для креслення з великою кількістю кульманів. Приділяється значна увага набуттю практичних навичок у студентів – проводиться велика кількість лабораторних занять з використанням експериментального устаткування та вимірювальних пристроїв. Крім того, студенти мають вільний доступ до обладнання та інструментів. Поширена участь студентів у винахідницьких конкурсах, що розвиває навички роботи у команді (колективі). Студенти працюють над вирішенням задач для конкретних підприємств, тим самим забезпечуючи собі майбутнє працевлаштування на них.

Спілкування між викладачами та студентами більш відкрите. Комунікація «студент-викладач» набагато простіша за рахунок функціонування інтернет-системи «Moodle». Згідно з нею, у кожного співробітника та студента є інтернет-профіль з електронною адресою, тому часто будь-які питання вирішуються за допомогою електронної пошти. Ця система дає змогу обирати дисципліни, ознайомлюватись з різними курсами, проектувати свій розклад, а також – доступ до електронної бібліотеки університету.

Стажистів приємно вразила гостинність та щирість бельгійських співробітників. Вони відчули себе частиною команди, тому період адаптації пройшов легше. Важливим фактором комфортного перебування у Бельгії, де однією з державних мов є французька (Монс – франкомовне місто), стало те, що всі співробітники кафедри досконало володіють англійською мовою.

Узагалі життя в Бельгії відрізняється своєю розміреністю. Дуже рідко можна зустріти людину, що поспішає, навіть у будні. Як і у всій Європі, у неділю замкнені всі крамниці, а тому мешканці Монсу відвідують ярмарок, де окрім здійснення покупок відбувається спілкування. Після обіду на головній площі міста проходять різні заходи, люди збираються у кафе навколо площі, п’ють каву з традиційними вафлями.

Стажування за кордоном – це великий досвід як у сфері науки та освіти, так і у напрямку особистого розвитку. Воно надає можливість перейняти практику провідних викладачів європейських ВУЗів щодо проведення експериментів, досліджень, організації командної роботи над проектами, а також удосконалити володіння іноземними мовами. Це також можливість налагодити співпрацю та консультації щодо здійснення дослідницької роботи із викладачами кафедри приймаючої сторони навіть після закінчення стажування.

Анастасія Симонова проходила стажування на кафедрі механіки інженерного факультету Університету Монсу під керівництвом завідуючого кафедрою професора Енріко Філіппі. Олеся Слабченко була закріплена за кафедрою математики та операційних досліджень інженерного факультету Університету Монсу під керівництвом завідуючого кафедрою професора Марка Пірло та викладача Ксав’єра Сібера.

У перші дні перебування в Університеті Монсу вони зробили доповіді про напрями наукової діяльності, розробки й експериментальні дослідження, що дозволило визначити подальші пріоритетні напрямки співпраці як під час їх перебування в університеті, так і після закінчення терміну стажування у формі співробітництва між викладачами кафедр.

Стажистки висловлюють щиру вдячність своїм науковим керівникам в Університеті Монсу і колегам з кафедр за теплий прийом і плідну співпрацю, а також проректору з міжнародних зв’язків, професору П’єру Дембруа за привітний прийом, організацію офіційної сторони подорожі й комфортних умов перебування під час стажування.

ВІДДІЛ МІЖНАРОДНИХ ЗВ`ЯЗКІВ ТА ЗВ`ЯЗКІВ ІЗ ГРОМАДСЬКІСТЮ (за матеріалами доц. Симонової А. та асп. Слабченко О.)

КрНУ